Urząd Miasta Darłowa mieści się w zabytkowym budynku ratusza. Gdy podczas pożaru miasta w 1722 spłonął stary darłowski ratusz, siedzibę władz miejskich przeniesiono do nowo przebudowanej hali targowej. Pierwszy ratusz w Darłowie został zbudowany najprawdopodobniej pod koniec XIV w. Posiadał wysoką i smukłą wieżę, na wieży znajdował się dzwon. Budynek ten wyraźnie wyróżniał się swoją architekturą spośród innych świeckich budowli w mieście. Fragment dawnego ratusza widoczny jest na mapie Lubinusa z 1618 r. Obecny budynek ratusza jest dwukondygnacyjny, posiada mansardowy dach, ma symetryczną fasadę. Zbudowano go w stylu barokowo-renesansowym. Budynek ratusza kilkakrotnie przebudowywano. Pod koniec lat 80. XX w. zaadaptowano na potrzeby urzędu również strych, gdzie utworzono pomieszczenia biurowe. Wnętrze budynku nie ma charakteru zabytkowego.

Przy wejściu do urzędu uwagę zwraca renesansowy portal wyrzeźbiony w piaskowcu. Jego górna część pochodzi ze starego ratusza. Przedstawia on herb miasta oraz łacińską inskrypcję krótko opisującą historię Darłowa. Mowa jest tu o prawdopodobnej dacie założenia miasta 12.. (bez podania dokładnego roku), o dacie, kiedy miasto uzyskało większe przywileje, czyli roku 1312, o latach, w których miały miejsce wielkie pożary w Darłowie: 1589 r., 1624 r., 1648 r., 1675 r., i 1722 r. Inskrypcję kończy zdanie "A ten ratusz znowu odbudowany w roku 1725 niech będzie po raz ostatni". Tak też się stało i siedziba władz miejskich znajduje się w tym samym miejscu do dzisiaj. Zabytkowy charakter ratusza podkreśla położony przed nim duży, otoczony starą zabudową plac oraz znajdujący się tam Pomnik Rybaka, będący równocześnie fontanną.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!