• Adres: 78-600 Wałcz

Inne

  • Położenie:

    Promenada biegnie nad dwoma zatokami jeziora Zamkowego wcinającymi się w południowo – wschodnią część miasta. Dojście do promenady np. ze skwerku nadjeziornego przy ulicy Kilińszczaków albo z okolic kościoła pw. św. Antoniego.

Promenada nad Jeziorem Zamkowym składa się z dwóch części, oddzielonych półwyspem z ulica Orlą. Pierwsza część promenady rozpoczyna się przy nadjeziornym skwerku przy ulicy Kilińszczaków, niedaleko fontanny zamontowanej na jeziorze. Wiedzie ona przy ogrodach należących do posesji leżących przy tej ulicy, pod starymi drzewami porastającymi brzeg jeziora. Można tu niekiedy latem obserwować majestatycznie pływające żaglówki, zawsze zaś można liczyć na spotkanie kaczek krzyżówek. Ten odcinek promenady kończy się malutkim parkiem przy ulicy Pocztowej. Kiedyś stała tu najstarsza i największa w mieście lipa, będąca pomnikiem przyrody, niestety powalona przed kilkoma laty przez wichurę. Aby przejść do drugiej części promenady, należy skierować się w ulicę Sądową, przechodząc przy kilku ciekawych zabytkach – „notariacie” czyli willi myśliwskiej o interesujących detalach zdobniczych, budynku szkolnym z pięknym portalem i zegarem słonecznym na frontowej ścianie oraz przy neogotyckim kościele św. Antoniego. U zbiegu ulic Sądowej i Orlej widoczny jest kolejny skwer nadjeziorny, z fragmentem urządzonym jako plac zabaw dla dzieci. Tu rozpoczyna się druga, znacznie dłuższa część promenady. W tej zatoczce bytują łabędzie, kaczki krzyżówki i łyski- ich ilość wzrasta znacznie w okresie zimowym. Promenada wiedzie wzdłuż nadbrzeża jeziora Zamkowego aż do dzielnicy Wałcza noszącej nazwę Dolne Miasto. Spacer ocienioną alejką z pięknym widokiem na rozległe jezioro, może być prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza w upalne dni.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!