• Adres: 74-505 Mieszkowice

Inne

  • Położenie:

    Mieszkowice leża 98 km na południe od Szczecina i 21 km za Chojna. By dojechać do miejscowości powinniśmy wybrać drogę krajową nr 31.

Zgodnie z legendą Mieszkowice zostały założone w XI -XII wieku przez Mieszka I. Na miejsce średniowiecznej osady wybrano tereny nad prawym dopływem Odry, Rurzycą i jeziorem Mieszkowickim. Miejscowość znajdowała się na szlaku handlowym pomiędzy Pomorzem, a ziemią lubuską. Pod koniec XIII wieku Mieszkowice otrzymały prawa miejskie, a około 1300 roku otoczono je murem obronnym z kamienia.

Na przestrzeni wieków miasto było często niszczone, w 1433 rokiem, gdy Mieszkowicami zarządzali Krzyżacy spalili je husyci. Miasto także ucierpiało podczas trzech pożarów oraz podczas wojny trzydziestoletniej. W 1945 roku zniszczeniu uległo zaledwie 30% zabudowy miasta.

Mimo wielu wojen, które przetoczyły się przez miasto do dziś przetrwały średniowieczne zabudowania. W znacznych odcinkach zachowały się wysokie miejscami na 5 -7 metrów obwarowania (łącznie zachowało się 1,5 km fortyfikacji). Mury miejskie wybudowano z głazów narzutowych w dolnej części, zaś w górnej z cegły. Do dziś przetrwało 14 czatowni łupinowych i 12 prostokątnych, w tym baszta Prochowa z XV wieku. Spora część obwarowań została zdewastowana. Wzdłuż murów miejskich utworzono promenadę.

Na terenie starego miasta odnajdziemy wczesnogotycki kościół Przemienienia Pańskiego, który został wybudowany z granitowych ciosów pochodzi z końca XIII wieku. Kościół w XIV wieku został przebudowany. W kościele zachował się granitowy portal wejściowy, w wieży dzwon herbowy z 1756 roku, a wewnątrz kościoła średniowieczną chrzcielnicę.

Przy rynku odnajdziemy przebudowany w pierwszej połowie XIX wieku ratusz. Obiekt znajduje się przy obecnej ul. Fryderyka Chopina 1. Dziś w obiekcie funkcjonuje urząd miejski.

W centralnej części starego miasta odnajdziemy postawiony w 1957 roku, zaprojektowany przez Sławomira Lewańskiego pomnik Mieszka I. Rzeźba została umieszczona na XVIII-wiecznym cokole z wielobarwnego piaskowca. Pomnik został stworzony z okazji 1000-lecia miasta.

W skład starego miasta wchodzą także domy ryglowe z XVIII i XIX wieku. Miasto znajduje się na trasie dwóch szlaków turystycznych – niebieskiego Szlaku Wzgórz Morenowych oraz czerwonego Szlaku Nadodrzańskiego.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!