• Adres: 74-106 Kołbacz

Zakon cystersów został sprowadzony do Kołbacza pod koniec XII wieku. Zakonnicy specjalizowali się w rolnictwie, pobudzili gospodarczo wieś, przyczynili się do budowy najważniejszych obiektów. W latach 1210-1347 dzięki zakonnikom w Kołbaczu wzniesiono takie obiekty jak klasztor, kościół, obiekty gospodarcze i fortyfikacje. Ale do naszych czasów ze średniowiecznego zespołu klasztornego przetrwało zaledwie kilka budynków. Podziwiać możemy kościół, dom opata, refektarz konwersów, basztę więzienną i stodołę gotycką.

Co ciekawe stodoła jest jedynym zachowanym obiektem z licznych budynków gospodarczych, które niegdyś mieściły się na terenie zakonu. Została wybudowana w połowie XIV wieku na planie prostokąta, jako owczarnia. Budynek został przebudowany w XVIII-XIX wieku, najprawdopodobniej początkowo stodoła była otwarta ostrołukowymi arkadami, które później zabudowana tworząc okna szczelinowe.

Budynek został wzniesiony z czerwonej cegły. Obiekt jest oszkarpowany, elewacja jest podzielona ostrołukowymi blendami, w górnej części odnajdziemy fragment późniejszych, pruskich murów, na nich opiera się dwuspadowy dach. Ale wnętrze obiektu i znajdujące się tam opory sklepienne sugerują pierwotny zamiar przesklepienia budowli. Gotycka stodoła jest jedynym takim budynkiem na Pomorzu i fenomenem w skali całej Polski. Obiekt jest wykorzystywany do dziś. Obecnie pełni funkcję magazynu.

Mimo wielu ataków, które zostały przeprowadzone na zakonników (bogactwo zakonników kusiło innych, dodatkowo zakon często wchodził w spory – m.in. z Brandenburczykami czy księciem Barnimem I) budynek przetrwał do naszych czasów w nienagannym stanie. Budowla została wpisana na listę zabytków dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej. W kwietniu 1955 trafił tam wraz z basztą więzienną i refektarzem konwersów.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!