• Adres: ul. Stanisława Dubois 20, 78-100 Kołobrzeg

Inne

  • Położenie:

    Baszta stoi na skwerze płk. Anatola Przybylskiego przy ulicy Stanisława Dubois. Miejsce to znajduje się w centrum miasta, a jednocześnie na uboczu od głównych traktów spacerowych. Jest to strefa płatnego parkowania, a otaczające skwer ulice są jednokierunkowe.

Baszta lontowa została wybudowana w XIV wieku. Jest to gotycka pozostałość średniowiecznych murów obronnych miasta. To jedyny element średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu, który przetrwał do dziś. 

Baszta została zbudowana na planie prostokąta. Jest to budynek czterokondygnacyjny, ze strychem i piwnicą. Dach baszty przykrywa czerwona dachówka. Elewacja jest zdobiona pięcioma pionowymi lizenami, w których znajdują się nisze okienne, poza elewacją południową, w której zamiast okien znajdują się otwory strzelnicze. W części parterowej znajduje się portal wejściowy z zamurowaną częścią ostrołukową i neogotyckim oknem. Baszta graniczyła z fosą. 

Obecnie baszta nazywa jest basztą prochową, w rzeczywistości była to jednak baszta lontowa. Autentyczna baszta prochowa została zniszczona w wyniku wybuchu, który miał miejsce 3 maja 1657 roku. W budynek, w którym zgromadzony był proch, uderzył piorun powodując potężną eksplozję. Baszty prochowej już nie odbudowano, a po 1945 roku zaczęto tak nazywać basztę lontową.

Obecnie baszta jest własnością prywatną, można ją obejrzeć z zewnątrz. Budynek wymaga remontu.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!