• Adres: Wąska 9, 74-503 Moryń

W północnej części miasta odnajdziemy jedyny dom mieszkalny w Moryniu, który został wpisany na listę zabytków. Obiekt znajduje się przy ul. Wąskiej 9, niedaleko kościoła farnego. Budynek został wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 17,9 na 9,45 metrów. Dom jest jednokondygnacyjny, zwieńczony dachem dwuspadowym. Elewacja obiektu jest siedmioosiowa z widoczną konstrukcją ryglową. Pod budynkiem znajduje się tylko jedno pomieszczenie piwniczne.

Budynek został posadowiony na fundamentach z kamienia granitowych, z takich samych wzniesiono mury piwnicy. Ściany obwodowe wypełnione są częściowo gliną przemieszaną z sieczką słomianą i cegłą.

Wnętrze domu zostało rozplanowane w układzie dwutraktowym z sienią przelotową w centralnej części. Wewnątrz budynku odnajdziemy kilka historycznych elementów. Oryginalna jest drewniana stolarka drzwi zewnętrznych oraz stolarka okienna w elewacji frontowej, zachowały się także drewniane schody wewnątrz obiektu.

Obiekt został wpisany na listę zabytków w styczniu 2000 roku. Obecnie budynek jest własnością prywatną.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!