• Adres: Wincentego Pola, 71-342 Szczecin

Inne

  • Położenie:

    Syrenie Stawy to zbiorniki wodne leżące na terenie Parku Leśnego Arkońskiego, przynależące do terenu nazywanego niekiedy Parkiem Słowackiego. Znajdują się one na podmokłych terenach pomiędzy ulicami Wincentego Pola, Poziomkową i Międzyparkową, w dzielnicy Łękno. Z centrum samochodem najlepiej dotrzeć jadąc w kierunku północnym al. Wojska Polskiego, a następnie skręcając w Marii Skłodowskiej-Curie lub Wincentego Pola, gdzie można zostawić samochód. Komunikacją miejską można dotrzeć na kilka sposobów. Transport w pobliże Syrenich Stawów zapewniają linie tramwajowe 1 i 9. W przypadku, opuszczenia tramwaju na przystanku Unii Lubelskiej należy udać się ulicą Wincentego Pola, a następnie skręcić w aleję spacerową prowadzącą w lewo (także Wincentego Pola), stawy znajdują się na prawo od alei. Można też wysiąść na przystanku Spacerowa, wówczas należy wejść w ulicę Międzyparkową, a po kilkuset metrach skręcić w aleję spacerową w prawo (Wincentego Pola), wówczas stawy leżeć będą na lewo od alei. W ten sam sposób można dotrzeć do parku autobusem linii 80 (wysiadając na przystanku Spacerowa nż)

Uznawane za jedno z najpiękniejszych w Szczecinie założenie parkowe z różnorodnym drzewostanem oraz zapleczem gastronomicznym i usługowym, zostało wyodrębnione pod koniec XIX w. pod nazwą Park Fundacji Arndta. Nazwa parku wzięła się od założonego w tym miejscu przez Johannesa Quistorpa sanatorium dla fundacji im. E. M. Arndta. Jego centralny punkt stanowiły Syrenie Stawy, wraz ze znajdującą się u jego brzegu restauracją Lipowy Dwór. Po przeciwnej stronie dzisiejszej ul. Wincentego Pola usytuowany był niewielki cmentarz. Przy ulicy Międzyparkowej znajduje się jedyny ocalały po wojnie budynek w parku – domek myśliwski, będący dawniej domkiem dla pracowników leśnych. Pozostałe zabudowania należące do sanatorium uległy zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej i dziś pozostały po nich jedynie fundamenty. Po wojnie park nazwano Parkiem Słowackiego. Nazwa ta nie przyjęła się jednak wśród mieszkańców, z biegiem czasu znikając także z planów miasta, wskutek czego dziś jest ona niemalże nieużywana, a tereny parku uznaje się za południowe rubieże Parku Leśnego Arkońskiego. Na początku XXI w. powstał projekt utworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego wraz z fontannami, oranżerią, czy zieloną szkołą. Pierwszym etapem projektu było oczyszczenie Syrenich Stawów w 2012 r.

Syrenie Stawy to kilka połączonych ze sobą zbiorników wodnych, które powstały w zagłębieniach po wydobywanym dawniej w tym miejscu torfie. Są one zasilane wodami przepływającej tędy rzeki Osówki. Teren, na którym znajdują się stawy jest silnie zabagniony, wobec czego dostęp bezpośrednio do brzegów jest znacznie utrudniony. Na terenie Syrenich Stawów utworzono alejki spacerowe i wiaty piknikowe. Jest to idealne miejsce na spacer i relaks.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!