• Adres: Marszałka Józefa Piłsudskiego 45, 72-600 Świnoujście

Budynek kasyna powstał na początku XX w. Przez długi czas był jednym z najnowocześniejszych obiektów w okolicy. Obecnie działa w nim lokal gastronomiczny, swoją siedzibę ma tu również Klub 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Budynek obecnego Klubu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża powstał w latach 1900-1903. Willę nazwaną Merkur zbudowano z przeznaczeniem na wynajem mieszkań. Do nazwy willi nawiązuje umieszczona na szczycie narożnej rzeźba Merkurego, opiekuna kupców, przedsiębiorców i złodziei. Dolna kondygnacja została przeznaczona na lokale handlowo-usługowe. Właścicielem willi był przybyły z dolnośląskiego Osieka kupiec Heinrich Ossig. W chwili budowy była to bardzo nowoczesna willa. Budynek był wyposażony w oświetlenie elektryczne, wodę bieżącą, kanalizację i garaże dla samochodów. Na parterze znajdowały się winiarnia, trafika, delikatesy oraz restauracja „Bodyga”. Heinrich Ossig mieszkał w willi z rodziną do kwietnia 1945 roku. Później budynek zajęli żołnierze radzieccy, który opuścili go dopiero w 1959 roku. Od tego czasu mieści się w nim Klub Garnizonowy i kasyno. To ostatnie zostało zamknięte w grudniu 2010 roku. Obecnie w willi ma swoją siedzibę Klub 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz prywatny lokal gastronomiczny, nawiązujący do tradycji kasyna wojskowego.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!