Troszyn jest wsią założoną na planie owalnicy. Miejscowość była czytelnie podzielona na część folwarczną i chłopską. Folwark składa się z dwóch podwórzy gospodarczych i siedemnastu budynków (wraz z okazałym elewatorem zbożowym z 1924 roku), część chłopska to przede wszystkim zabudowania murowane, ceglane i kamienne.
Od 1871 do 1945 roku Troszyn należał do rodziny Finck von Finckenstein, zamożnego rodu pochodzącego z Prus Wschodnich.
Na początku XIX wieku w Troszynie przez wyżej wspomniany ród w północnej części wsi został założony park dworski (niestety dwór nie przetrwał, został rozebrany w latach 60. XX wieku). Park zajmuje powierzchnię 9,6 hektara. W latach 1870-1880 obiekt został przebudowany. Wschodnia część założenia pełni funkcję krajobrazową, w części zachodniej dominuje naturalistyczny park leśny. Na terenie parku odnajdziemy ciekawy drzewostan z pomnikowymi dębami, cisem, lipą, platanem klonolistnym czy bukiem zwyczajnym. Park przylega do jeziora.
W lesie, niedaleko wsi odnajdziemy dwa kamienie, który zostały postawione na cześć Grafa Günthera Finck von Finckensteina, właściciela wsi oraz leśniczego, z którym Günther zasadził lasy wokół Troszyna.
Park dworski został wpisany na listę zabytków w grudniu 1980 roku.