• Adres: Wojska Polskiego 9, 72-130 Maszewo

Inne

  • Położenie:

    Budynek będący siedzibą poczty znajduje się w centrum Maszewa, w północnej części rynku, na styku ulic Kościuszki i Wojska Polskiego (jednej z głównych ulic miasta), naprzeciwko ratusza. Z dworca autobusowego można do niego dojść ul. Nowogardzką, następnie w lewo ul. Jedności Narodowej i dalej prosto ul. Wojska Polskiego lub z ul. Nowogardzkiej skręcić w lewo w ul. 1. Maja i następnie w prawo w ul. Kościuszki.

Siedziba maszewskiej poczty mieści się w charakterystycznym, piętrowym budynku z czerwonej cegły. Wejście, do którego prowadzą kamienne schody, mieści się przy ulicy Wojska Polskiego, wzdłuż ściany północno-zachodniej przebiega ulica Kościuszki a od strony południowo-wschodniej budynek przylega do sąsiedniej kamienicy.

Obiekt powstał w 2 połowie XIX wieku jako hotel i taką funkcję pełnił do końca wojny. W czasach powojennych przeznaczony został na użytek Poczty Polskiej i do dziś w ten sposób służy mieszkańcom. Na parterze budynku mieszczą się pomieszczenia urzędu pocztowego, natomiast piętro zaadaptowane zostało na prywatne mieszkania.

Ozdobna fasada wyróżnia pocztę spośród kamienic otaczających rynek. Uwagę zwraca również wejście z daszkiem wspartym na dwóch kolumnach. Nad nim znajduje się balkon, z którego roztacza się widok na ratusz, rynek i główną ulicę miasta (ul. Wojska Polskiego). Obiekt kryty jest dachem dwuspadowym z pojedynczą wystawką pośrodku, nad wejściem. Budynek zachowany jest w bardzo dobrym stanie, jednak nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (co mogłoby grozić zaburzeniem zabytkowej bryły).  

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!