• Adres: Jaracza, 72-510 Wolin

Inne

  • Położenie:

    Wiatrak holenderski znajduje się w odległości 1 km od budynku ratusza usytuowanego w centrum Wolina. Z ulicy Zamkowej należy się udać w stronę ul. Katedralnej i skręcić w lewo w ul. Wojska Polskiego. Z ul. Wojska Polskiego należy skręcić w prawo w ul. Jaracza. Idąc wzdłuż ulicy Jaracza po lewej stronie mijamy cmentarz, droga prowadzi lekko pod górkę. Na szczycie wzniesienia widoczny jest wiatrak.

Zbudowany na planie koła wiatrak powstał w 1850 r. Jest to charakterystyczny punkt na mapie Wolina, obecnie jednak niedostępny do zwiedzania.

Wiatrak holenderski został wybudowany w 1850 roku. Budowla posiada trzy kondygnacje, jest zbudowana na planie koła. Obiekt oraz jego otoczenie zostały wpisane do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Wiatrak holenderski to punkt, którego nie można pominąć zwiedzając Wolin. Jest to budowla charakterystyczna dla Wolina, znana z widokówek. Wiatrak i jego malownicze otoczenie tworzą kompozycję wartą uwiecznienia.

Okazałą budowlę można podziwiać z zewnątrz. Wnętrza obiektu z założenia są niedostępne, jednak czasami, dzięki uprzejmości sympatycznego gospodarza, można je zobaczyć. Podobny obiekt można znaleźć w oddalonej o ok. 4 km na północny-wschód miejscowości Sułomino. Woliński wiatrak to jeden z punktów geocachingu.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!