Kino jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie, powstało w 1907 r. Znalazło się również na liście 20 najlepszych kin świata według magazynu Total Film. Sala kinowa ma 82 miejsca. Przy kinie działa niewielka kawiarnia.

Jedno z najstarszych kin na świecie, działające nieprzerwanie od 1907 r. Kino zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa w 2005 r. Niestety kilka lat później udowodniono, że na świecie istnieje jeszcze starsze kino we Francji. Po zaszczytnym tytule pozostał więc lekki niedosyt. Jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który niedługo potem odsprzedał je Albertowi Pitzke. Nowy właściciel dopóki żył wykupywał większość kin w mieście, nie pozwalając nikomu innemu przebić się z biznesem kinowym na terytorium Szczecina. Według magazynu Total Film, kino jest nie tylko jednym z najstarszych w Europie, ale i najlepszym. Magazyn umieścił go w pierwszej 20-tce najlepszych kin na świecie obok znamienitych kin z Bangkoku, Londynu, czy Paryża. Seanse odbywające się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 2, są ze starannością wybierane dla widza i nie każdy nowy film komercyjny jest tam wyświetlany. Obecny właściciel kina jest zwolennikiem i propagatorem kina ambitnego, pozostawiającego wiele do myślenia i budzącego refleksje. Klimat miejsca idealnie oddaje wiersz Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego "Najlepsze są małe kina". W kinie podczas seansu można napić się kawy, herbaty, bądź wina. W sali projekcyjnej, gdzie mieszczą się 82 wygodne fotele, znajduje się też ponadczasowe pianino z 1896 r. na którym podczas niektórych seansów, dogrywana jest na żywo muzyka. 

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!