Inne

  • Położenie:

    Budynek położony jest w centrum miasta przy ulicy M. Curie-Skłodowskiej, 120 m na północ od Bramy Słupskiej. Znajduje się pomiędzy ulicami Gdańską i F. Chopina a al. Wojska Polskiego. W pobliżu na rogu ulic Gdańskiej i M. Curie-Skłodowskiej zlokalizowana jest Komenda Powiatowa Policji.

Budynek dawnego starostwa to monumentalny, reprezentacyjny gmach miasta zbudowany w latach 1905-1907. Jego projektantem był słupski architekt Eduard Koch. Budynek wzniesiono w stylu neobarokowym. Miasto wykupiło od właścicieli teren w pobliżu Bramy Słupskiej o wielkości 3700 m2. Koszt budowy obiektu wynosił dużo ponad 300 000 marek. Do 1945 r. obiekt pełnił funkcję urzędu powiatowego. Po wejściu wojsk radzieckich do Sławna w budynku starostwa stacjonowała komendantura radziecka, co być może uchroniło obiekt od zniszczeń. Dzięki temu zachował się oryginalny wystrój wnętrz, drzwi, okucia, kafle naścienne i podłogowe, balustrady klatek schodowych. Dziś ma tu swoją siedzibę Urząd Miasta Sławna i Urząd Gminy Sławno.

Obiekt zbudowano na planie litery L. Od strony ulicy Chopina teren dawnego starostwa jest ogrodzony murem z furtą wejściową. Gmach posiada cokół z naturalnego kamienia w odcieniach szarości, różu i błękitu. Wzniesione z czerwonej cegły ceramicznej ściany otynkowano, dodając sztukaterię. Dach jest mansardowy, z trójbocznymi wstawkami, nakryty daszkami ze szczytami zakończonymi sterczynami. W centralnej części gmachu widać ośmioboczną wieżę z galeryjką, przykrytą cebulastym dachem. Wyżej można zauważyć sterczynę z ażurowymi zdobieniami. Budynek jest podpiwniczony. W sali obrad w bardzo dobrym stanie zachowały się oryginalne witraże i boazeria drewniana z ozdobnymi, metalowymi wykończeniami otworów wentylacyjnych. W witrażach umieszczono herby miast dawnego powiatu sławieńskiego: Sławna, Darłowa, Polanowa i Sianowa oraz herby pomorskich rodów - właścicieli ziemskich z terenu powiatu. W sali zawieszona jest współczesna kopia mapy Lubinusa.

Na strychu budynku zachowane zostały oryginalne urządzenia techniczne. Są tam trzy kołowrotki z drewnianymi szpulami i nawiniętymi na nie metalowymi sznurami, które podtrzymują żyrandole w sali konferencyjnej. Za pomocą kołowrotków można opuszczać i wciągać zawieszone w sali żyrandole. W gabinecie burmistrza miasta znajduje się ciekawy żyrandol w stylu art déco, na szczycie którego uwieczniono sowę. Próbę czasu wytrzymał też zegar z lat 20. XX w. W ratuszu znalazł również swoje miejsce walcowy powielacz Arlac z lat 20. XX wieku firmy Carla Fr. Brauera ze Szczecina opatrzony tabliczką znamionową: model 14, nr 6003.

W budynku na pierwszym piętrze znajduje się galeria „W Ratuszu”. Działa od 2003 roku. Prezentowane są w niej prace artystów polskich (z regionu i całego kraju), ale także np. z Niemiec, Rosji, Bułgarii, Macedonii, Armenii, czy Argentyny. W przeważającej mierze tematyka wystaw krąży wokół grafik i ekslibrisów. W 2015 roku galeria może poszczycić się już setną wystawą.

Budynek dawnego starostwa przedstawia typową architekturę publiczną z początku XX w. na Pomorzu Zachodnim. Zadziwia swym rozmachem i pozostałościami wnętrz z czasów jego powstania.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!