• Adres: Myślibórz

Myśla w dużej mierze zachowała swój pierwotny bieg, dzięki czemu rzeka często tworzy liczne zakola i rozlewiska, meandrując w kierunku południowym. Przepływa przez ważne przyrodniczo tereny: Pojezierze Myśliborsko-Barlinieckie (w górnym biegu), obszar chronionego krajobrazu Wysoczyzny Gorzowskiej (środkowy bieg) oraz w dolnym biegu rzeki – Park Krajobrazowy Ujścia Warty.

Bogactwo flory i fauny rzeki zachęca do jej eksplorowania. Wokół rzeki znajduje się wiele torfowisk, starorzeczy, lasów łęgowych czy stawów. Dzięki występowaniu tak różnorodnych środowisk, nietrudno o spotkanie nad Myślą zimorodków, bociana czarnego, żurawi, kani czarnej i rudej, sowy pójdźki, puszczyków, płomykówek czy perkozów rdzawoszyich i wiele innych. Zobaczyć można również zwierzęta typowo rzeczne, jak wydry, traszki grzebieniaste, żółwie błotne, czy bobry oraz większość gatunków ryb, spotykanych w wodach rzecznych.

Myśla jest rzeką dla kajakarzy, często organizowane są na niej spływy kajakowe. Całkowita długość trasy to 85 km, a punktem startowym szlaku kajakowego są Lipiany, przy plaży miejskiej nad jeziorem Wądół. Dalej szlak wiedzie przez Myślibórz, gminę Dębno i Boleszkowice do ujścia Myśli do rzeki Odry. Stopień trudności trasy jest określany jako umiarkowany, wynika to z konieczności pokonywania różnego rodzaju przeszkód, m.in. stałych zapór na rzece (wówczas trzeba kajak przenieść brzegiem). Infrastruktura biwakowa jest rozwinięta stosunkowo dobrze. Pola biwakowe znajdują się m.in. w pobliżu parku przed jeziorem Kościelne, przed wioską Dolsk, we wsi Mostno, w okolicach starego młyna we wsi Dargomyśl, w Namyślinie.

Rzeka Myśla nie jest dobrym miejscem na połowy dla wędkarzy. Spowodowane jest to wieloma zaporami, z czego tylko jedna ma przepławkę, umożliwiającą migrację ryb. Głównym miejscem, które nadaje się do skutecznego wędkowania, jest ujście Myśli do Odry, znajdujące się ok. 2 km za wsią Chlewice. W okresie wylewów, czyli najczęściej na wiosnę, łowiska są niedostępne. Wynika to z ukształtowania terenu – dojście do nich prowadzi przez łąki, które są wówczas zalewane, a jedyna droga, prowadząca do łowiska, leży poniżej poziomu łąk i staje się wówczas nieprzejezdna dla samochodów. Wędkarze cenią sobie jednak takie ukształtowanie – podczas gdy rzeka wdziera się w ląd, tworząc tzw. baseny, przy wysokich stanach wód można złowić niemalże wszystkie gatunki ryb rzecznych. Kiedyś można było spotkać tutaj nawet łososie, trocie i certy. Obecnie najczęściej są to leszcze, okonie, klenie, zdarzają się także szczupaki, sandacze, sporadycznie węgorze, rozpiory i certy.

Z Myślą jest związane określenie "najbardziej templariuszowej rzeki w Polsce" z racji powiązań z tym historycznym zakonem. W XIII w. wielu tamtejszych władców nadawało Templariuszom ziemie, ulokowane wzdłuż Myśli, a przez to, że były to ogromne połacie ziemi, wzięło się wspomniane wyżej określenie. Warto zwiedzić, będący na szlaku kajakowym, zabytkowy kościół późnoromański z XII w., wybudowany w miejscowości Chwarszczany przez Templariuszy.

Rzeka doczekała się promotora swoich walorów przyrodniczych i turystycznych. Jest nim Stowarzyszenie "Z Biegiem Myśli”, które zajmuje się promocją regionu dorzecza Myśli, rozwojem bazy turystycznej, propagowaniem aktywnych form wypoczynku nad Myślą. Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!