Inne

  • Położenie:

    Kamienica Loitzów znajduje się w Szczecinie na ul. Kurkowej, która jest równoległa do ul. Grodzkiej i prostopadła do ul. Panieńskiej. Mieści się w niej Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W jej niedalekim sąsiedztwie znajduje się Baszta Siedmiu Płaszczy, a także Zamek Książąt Pomorskich. Kamienicę Loitzów od ul. Wyszyńskiego dzieli ok. 400 m. Przebiega tam trasa licznych autobusów i tramwajów. Osobom zmotoryzowanym zaleca się zaparkowanie auta przy parkingu w okolicy kościoła św. Jakuba.

Kamienica zbudowana w połowie XVI w. należała do jednej z najbogatszych rodzin w Szczecinie. Obecnie mieści się w niej Liceum Sztuk Plastycznych.

Kamienica Loitzów została postawiona przez kupiecką rodzinę, od nazwiska której bierze się jej nazwa. Reprezentuje ona styl późnogotycki i wczesnorenesansowy. Jej właściciele Loitzowie byli zamożną rodziną prowadzącą w Szczecinie liczne interesy. Według źródeł historycznych sięgających XV w. zajmowali się oni głównie sprzedażą śledzi i soli. Prowadzili swoje interesy jednak nie tylko w Polsce, lecz także w Wielkiej Brytanii, Skandynawii a nawet na półwyspie Iberyjskim. Wielu z przedstawicieli rodziny zasiadało w Radzie Miasta, a Michał Loitz był nawet jego burmistrzem.
 
Na Pomorzu rodzinny majątek był inwestowany w domy, spichlerze i posiadłości ziemskie. Jedną z działalności dodatkowych, jakimi się zajmowała rodzina, było m.in. udzielanie pożyczek na procent. Z ich usług korzystał nawet król Zygmunt August. To właśnie on po swojej śmierci częściowo doprowadził do bankructwa rodziny, gdyż nie spłacone zostały Loitzom ich należności. Innym powodem była rewolucja cen i deficytowy handel ze Śląskiem.
 
Kamienica została wybudowana w latach 1539-1547 z polecenia Hansa Loitza. Niedługo jednak należała ona do majątku rodziny, gdyż w efekcie bankructwa wspomniany wcześniej inicjator jej budowy musiał potajemnie opuszczać miasto. W 1572 roku kamienice przejęli książęta pomorscy. W swojej dalszej historii kamienica była także własnością szwedzkiego radcy i dwóch szwajcarów, którzy na jej terenie prowadzili cukiernię. Podczas drugiej wojny została ona zbombardowana. Odbudowano ją w 1953 roku i przekazano do Liceum Sztuk Plastycznych.
 
Obecnie Kamienica Loitzów wciąż pełni funkcję szkoły i otwarta jest dla zwiedzających. Można w niej podziwiać prace lokalnych artystów. Najbardziej charakterystyczną cechą budynku są jej skośne okna znajdujące się na klatce schodowej, ozdobione nietypowymi maswerkami, różniącymi się od pozostałych. Elewację budynku przemalowano na pomarańczowo po roku 2000. Ciekawy jest ponadto renesansowy portal będący jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych na całym Pomorzu. Innym wartym uwagi elementem dekoracyjnym kamienicy jest kopia reliefu "Nawrócenie św. Pawła". Jego oryginał znajduje się przy ul. Staromłyńskiej w szczecińskim Muzeum Narodowym.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!