Inne

  • Położenie:

    Aby dojechać do zabytku komunikacją miejską wybieramy autobus linii nr 87, z którego wysiadamy na przystanku „Plac Tobrucki”, następnie kierujemy się w stronę targowiska „Tobruk”, z którego wyjdziemy na ul. Korzeniowskiego. Skręcamy w prawo, dochodzimy do pl. Batorego, budynek mieści się po lewej stronie. Możemy także dojechać do „Bramy Portowej” tramwajami nr 2, 3, 8 lub autobusami linii 807, A, B, C, D, G, następnie skręcić w lewo w ul. 3-go Maja, z której skręcimy w ul. Dworcową. Z ul. Dworcowej schodzimy w ul. Korzeniowskiego, obiekt znajduje się 160 metrów dalej.

Budynek dawnej komendantury garnizonu wojskowego został zaprojektowany w 1865 roku przez radcę budowlanego Behnke i jeszcze tego samego roku rozpoczęto budowę fundamentów pod obiekt. Całość wraz z ogrodem została oddana w 1867 roku. Ponieważ zabudowa miała pełnić ważną rolę podjęto decyzję o jego budowie przy jednym z dwóch głównych placów Nowego Miasta.

Na początku XX wieku budynek komendantury został przekazany w ręce miejskie. Władze podjęły decyzję o remoncie i przebudowie obiektu. Po 1945 roku budynek stał się siedzibą Centrali Rozpowszechniania Filmów, czyli Film-Artu. Dziś w budynku znajdują się kancelarie adwokackie, prywatne firmy i Browar Stara Komenda, który funkcjonuje od 2011 roku.

Kompleks został wpisany na wojewódzką listę zabytków w styczniu 1997 roku.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!