• Adres: Wojska Polskiego 13, Maszewo

Inne

  • Położenie:

    Budynek położony jest przy ulicy Wojska Polskiego (jednej z głównych ulic miasta), tuż przy jej wlocie do rynku od strony wschodniej. Z dworca autobusowego można do niego dojść ul. Nowogardzką, następnie w lewo ul. Jedności Narodowej i dalej prosto ul. Wojska Polskiego lub z ul. Nowogardzkiej skręcić w lewo w ul. 1. Maja i następnie w prawo w ul. Kościuszki, a po dojściu na rynek należy skręcić w lewo, w ul. Wojska Polskiego.

Jest to jeden z najstarszych budynków położonych w pobliżu rynku. Dom ma jedno piętro i poddasze, kryty jest dwuspadowym dachem. Zbudowany został na początku XIX wieku z drewna i cegły. Fasada nie posiada żadnych dodatkowych zdobień (jak w przypadku innych kamienic wokół rynku), jednak jest to jeden z lepiej zachowanych przykładów charakterystycznej dla ziem Pomorza Zachodniego konstrukcji ryglowej (tzw. pruski mur). W samym Maszewie zachowało się podobnych budynków niewiele, przy rynku, po przeciwnej stronie jest jeszcze jeden, młodszy. Budynek od czasów powojennych, podobnie jak przed wojną, pełni funkcje mieszkalne. Jest własnością prywatną, w związku z czym można go oglądać tylko z zewnątrz. Na początku XXI wieku przeszedł gruntowny remont, dzięki czemu obecnie pozostaje zachowany w bardzo dobrym stanie.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!