• Adres: Plac Katedralny, 72-400 Kamień Pomorski
  • Strona: www.katedra.architektura.pomorze.pl
  • Telefon: 888 591 219 - kontakt w sprawie koncertów dla turystów i zwiedzania obiektu;91 382 05 54 - kontakt do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Ottona.

Na zespół katedralny oprócz katedry składa się sporo zabytkowych budynków. Cały kompleks zajmuje prawie 3 ha powierzchni. Historia pierwszych obiektów sakralnych wzniesionych na tym terenie sięga XII w.

Zespół Katedralny w Kamieniu Pomorskim w 2005 roku został uznany za pomnik historii. Stanowi on wyodrębnioną całość w układzie miasta, pierwotnie otoczoną murem obronnym. Zespół katedralny tworzy kilka zabytkowych obiektów: katedra, wirydarz, pałac biskupi, plebania, kanonia, kuria dziekana, dom zakrystiana, szkoła, malowidła ścienne w skarbcu sakralnym oraz organy.
 
W XII wieku Kamień Pomorski był prężnie rozwijającym się ośrodkiem, co zdecydowało o przeniesieniu tutaj siedziby biskupstwa pomorskiego obejmującego swoim zasięgiem niemal połowę wybrzeża Bałtyku. Budowa pierwszej monumentalnej budowli we wschodniej części księstwa pomorskiego trwała od końca XII do połowy XIV wieku. W latach 1544 - 1572 w wyniku działań reformacyjnych osada katedralna stała się siedzibą biskupów luterańskich.

Zespół katedralny zajmuje obszar 2,80 ha, w jego centralnej części znajduje się katedra w stylu romańsko-gotyckim, wzniesiona z cegły i kamieni granitowych w formie trójnawowej bazyliki. Wyposażenie katedry słynęło kiedyś z bogactwa, cenne dzieła sztuki przechowywano w katedralnym skarbcu, niestety, po 1945 zbiory zaginęły bez śladu. Obecnie we wnętrzu katedry możemy oglądać średniowieczny późnogotycki ołtarz, dwa drewniane krucyfiksy, rzeźbę przedstawiającą Jana Ewangelistę, dwie kamienne chrzcielnice oraz 12 płyt nagrobnych biskupów i dostojników kościelnych, a także nowożytne elementy z okresu luterańskiego świątyni prezentujące elementy barokowe.
Spośród dziewięciu zachowanych budowli wchodzących w skład osady katedralnej sześć należy do kościoła, a trzy są własnością komunalną. Najstarszy w osadzie jest pałac biskupi z drugiej połowy XV wieku. Trzy kolejne budowle pochodzą z XVIII wieku - plebania, kanonia i dom dziekana, które prezentują formy typowe dla budownictwa dworskiego na Pomorzu. W domu dziekana przetrwały elementy gotyckie. Dom instytutu dla panien, dom zakrystiana i dom mieszkalny budowane były w tym samym czasie, jednak zostały gruntownie przebudowane w XIX i XX wieku. Dwa ostatnie obiekty, szkoła i dom proboszczów powstały w pierwszej połowie XX wieku. Dodatkowym elementem historycznego kompleksu jest barokowa brama będąca pozostałością z końca XVII wieku.
 
Warto wspomnieć o wirydarzu, który jest jedynym przykatedralnym wirydarzem w Polsce. Na uwagę zasługują też barokowe organy w katedrze kamieńskiej, mają one 13 m szerokości, 9 m wysokości, 3300 piszczałek i potrafią osiągnąć 47 głosów. Organy należą do jednych z najbardziej znanych barokowych dzieł sztuki, do czego przyczynił się organizowany od ponad pół wieku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Dla zwiedzających udostępniona jest katedra, wirydarz, skarbiec oraz koncerty organowe.
  
Msze św. w Katedrze:

Nd. 7:00, 8:30, 10:00, 12:00, 19:00
Pn. 7:00, 17:00 od czerwca do końca sierpnia 19.00
Wt. 7:00, 17:00 od czerwca do końca sierpnia 19.00
Śr. 7:00 , 17:00 od czerwca do końca sierpnia 19.00
Cz. 7:00, 17:00 od czerwca do końca sierpnia 19.00
Pt. 7:00, 17:00
So. 07:00 , 17:00 od czerwca do końca sierpnia 19.00

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!