Historia świątyni sięga roku 1187. Wówczas na tym miejscu znajdowała się budowla drewniana. Obecna bazylika archikatedralna jest drugim pod względem wysokości kościołem w Polsce. Uwagę przyciąga wysoka na ponad 110 m wieża, na której szczycie znajduje się taras widokowy.

Początki szczecińskiej katedry łączyć należy z rokiem 1187, kiedy w tym miejscu znajdował się drewniany kościół. Najprawdopodobniej świątynię ufundował mieszczanin bamberski Beringer w celu szybszej ewangelizacji Pomorza. W XIII w. budynek miał formę trzynawowej bazyliki gotyckiej, bez przypór. Z czasem podniesiono nawy boczne, tworząc w ten sposób halę. W 1534 r. świątynia przeszła w ręce zwolenników reformacji. Po pożarze w XVII w. kościół w ramach odbudowy zyskuje wygląd barokowy. W 1983 r. kościół uzyskał rangę bazyliki mniejszej. W 2008 r. wieżę przebudowano, aby przywrócić jej pierwotną sylwetkę, zwieńczono ją strzelistym hełmem, w którym umieszczono punkty widokowe. W 2010 r. na dachu katedry zainstalowano sygnaturkę o długości 18 m. Po odbudowie wieży katedra mierzy 110,18 m i jest drugim pod względem wysokości budynkiem w Szczecinie oraz drugą co do wysokości świątynią w Polsce, zaraz po bazylice w Licheniu. Świątynia znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Wewnątrz najważniejszym miejscem jest prezbiterium ze stołem ołtarzowym, dekorowanym płaskorzeźbami odlanymi z mosiądzu. Znajduje się tu także tryptyk z kompilacji kilku ołtarzy z płaskorzeźbami z XIV w. oraz piękny krucyfiks, datowany na przełom XV i XVI w. W katedrze znajduje się aż 19 kaplic, a wśród nich m.in. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej z neogotyckim wystrojem i obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, Kaplica Chrzcielna, w której można podziwiać tryptyk z lat 20. XVI w. i Kaplica Najświętszego Sakramentu z cennym ołtarzem tryptykiem z końca XIV wieku. Warto wspomnieć o organach znajdujących się w katedrze, to instrument wykonany na zamówienie w 2008 roku. Zostały zaprojektowane tak, aby okazała bryła instrumentu nie zasłaniała witrażu o powierzchni 30 m2  znajdującego się za organami. Instrument ma wysokość 10 m i waży 36 ton. Posiada 66 głosów i składa się z 4743 piszczałek o wysokości od 11 milimetrów do 10 m.

Msze święte w niedziele: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00, 21:00. Odpust odbywa się 25 VII.

Istnieje możliwość zwiedzania tarasu widokowego Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Godziny otwarcia: piątek - niedziela 11:00 - 18:00. Wjazd na taras widokowy dla grup zorganizowanych poza godzinami otwarcia należy uzgodnić telefonicznie (tel. 510 800 202).

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!