• Adres: Plac Zgody 1, 73-220 Drawno

Inne

  • Położenie:

    Zabytkowe źródełka wód artezyjskich znajdują się na starym mieście, na podwórkach starych domów.

    Źródła znajdują się na ul. Szkolnej, Ogrodowej 1, Ogrodowej 2, ul. Plac Zgody 1, Plac Zgody 2, Tylnej, Kolejowej 23. Poza tym w Drawnie funkcjonuje pięć studni na pompy, znajdują się one na ulicach: Kaliskiej 1,  Kaliskiej 2, Choszczeńskiej 12, Osiedlu, Słonecznej, róg Kościuszki/Pomorskiej.

    Żródło na Placu Zgody jest ogólnie dostępne.

Nazwa wód artezyjskich pochodzi od nazwy miejscowości we Francji - Artois, gdzie pierwszy raz stwierdzono samoistny wypływ wód i powstała pierwsza taka studnia (w XII w.). Wody takie znajdują się pod ciśnieniem hydrostatycznym, a ich samoczynny wypływ spowodowany jest przewierceniem skał, które je zakrywają. Ten samoczynny wypływ nazywany jest źródłem artezyjskim.

W obszarze wyznaczonym przez wioski: Prostynia, Żółwino, Święciechów, Barnimie i Konotop znajduje się „wyspa” morenowa o długości ok. 20 km i szerokości od ok. 4 do ok. 2 km. Morena ta ciągnie się  z kierunku północno-wschodniego na południowo-zachodni. Dzieli teren na dwie części. Pierwsza znajduje się na północ od Drawna i położona jest na średniej wysokości ok. 100 m n.p.m. Najwyższy jej punkt to Góra Szpaka (z wieżą obserwacyjną Nadleśnictwa Drawno). Z kolei miejsce, gdzie Drawa wpływa do jeziora Adamowo, znajduje się na wysokości ok. 77,3 m n.p.m. Teren między obszarem położonym na północy a Drawnem został ukształtowany w czasie epoki lodowcowej od 20 000 do 10 000 lat p.n.e. i znajdują się w nim warstwy gliny o grubości ok. 25 m. W miejscu tym gromadzą się wody deszczowe, które przez naturalny stok ku południowi wciśnięte są w warstwy żwirowe.

Otwór  studzienny sięga warstwy wodonośnej, która położona jest między  warstwami nieprzepuszczalnymi. Działa tu zasada naczyń połączonych, dlatego woda w warstwie wodonośnej z powodu napierania wód  z poziomu wyższego  jest pod ciśnieniem i dlatego samoczynnie wypływa przez odwiert.

Źródła artezyjskie są ogromnym bogactwem i ułatwieniem życia dla miasta. Powszechnie wiadomo, że jedna z firm wytwarzających krasnale ogrodowe w Drawnie, miała swoją studnię artezyjską, która zabezpieczała wodę dla firmy, okolicznych mieszkańców i flory.

W Drawnie jest kilka takich źródeł, jednak woda z nich nie jest zdatna do picia. Informują o tym tabliczki na studniach.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!