Nazwa wód artezyjskich pochodzi od nazwy miejscowości we Francji - Artois, gdzie pierwszy raz stwierdzono samoistny wypływ wód i powstała pierwsza taka studnia (w XII w.). Wody takie znajdują się pod ciśnieniem hydrostatycznym, a ich samoczynny wypływ spowodowany jest przewierceniem skał, które je zakrywają. Ten samoczynny wypływ nazywany jest źródłem artezyjskim.
W obszarze wyznaczonym przez wioski: Prostynia, Żółwino, Święciechów, Barnimie i Konotop znajduje się „wyspa” morenowa o długości ok. 20 km i szerokości od ok. 4 do ok. 2 km. Morena ta ciągnie się z kierunku północno-wschodniego na południowo-zachodni. Dzieli teren na dwie części. Pierwsza znajduje się na północ od Drawna i położona jest na średniej wysokości ok. 100 m n.p.m. Najwyższy jej punkt to Góra Szpaka (z wieżą obserwacyjną Nadleśnictwa Drawno). Z kolei miejsce, gdzie Drawa wpływa do jeziora Adamowo, znajduje się na wysokości ok. 77,3 m n.p.m. Teren między obszarem położonym na północy a Drawnem został ukształtowany w czasie epoki lodowcowej od 20 000 do 10 000 lat p.n.e. i znajdują się w nim warstwy gliny o grubości ok. 25 m. W miejscu tym gromadzą się wody deszczowe, które przez naturalny stok ku południowi wciśnięte są w warstwy żwirowe.
Otwór studzienny sięga warstwy wodonośnej, która położona jest między warstwami nieprzepuszczalnymi. Działa tu zasada naczyń połączonych, dlatego woda w warstwie wodonośnej z powodu napierania wód z poziomu wyższego jest pod ciśnieniem i dlatego samoczynnie wypływa przez odwiert.
Źródła artezyjskie są ogromnym bogactwem i ułatwieniem życia dla miasta. Powszechnie wiadomo, że jedna z firm wytwarzających krasnale ogrodowe w Drawnie, miała swoją studnię artezyjską, która zabezpieczała wodę dla firmy, okolicznych mieszkańców i flory.
W Drawnie jest kilka takich źródeł, jednak woda z nich nie jest zdatna do picia. Informują o tym tabliczki na studniach.