Inne

  • Położenie:

    Dom znajduje się przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 23 nad rzeka Wieprzą. Dom zlokalizowany jest w odległości ok. 90 m od darłowskiego zamku.

Dom przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 23 został zbudowany w I połowie XVIII w. Budynek osadzony jest na kamiennych ławach tworzących fundamenty. Pierwotnie ściany obwodowe wykonano w konstrukcji szkieletowej z ceglanym i glinianym wypełnieniem. Szkielet konstrukcyjny budynku z regularnie rozmieszczonych słupów tworzy wyraźnie regularną siatkę. Budynek znajduje się bardzo blisko ruchliwej drogi, w odległości zaledwie ok. 1,5 m od niej. Od ulicy oddziela go drewniany płot, mający pełnić rolę ekranu akustycznego. Po II wojnie światowej miejsce to przechodziło burzliwe losy: był tu magazyn Państwowych Zakładów Zbożowych, czy też - w latach 60. XX w. - na krótko szkoła. Dziś obiekt zachwyca swoim wyglądem. Jest odrestaurowany i pośrednio pełni swoja pierwotną funkcję. Mieści się tu "Gościniec Zamkowy" – hotel i restauracja. Obiekt wybudowany został przy rzece Wieprzy, blisko darłowskiego zamku i młynów zamkowych, na trakcie okalającym stare miasto. Umożliwiło to doskonałą koniunkturę dla jego właścicieli w owych czasach. Powstanie tego obiektu niejako poza starym miastem, można tłumaczyć rozwojem traktu omijającego centrum i systematyczną rozbudową przedmieść Darłowa po likwidacji części murów.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!