Wieża została oddana do użytku w 1921 r. Ma 25 m wysokości i jest jedną z 17 zachowanych do dziś na terenie Polski wież poświęconych Ottonowi von Bismarckowi. Obecnie trwają w niej prace renowacyjne. W wieży ma powstać restauracja z tarasem widokowym. W jej otoczeniu już dziś odbywają się imprezy kulturalne.
Wieża Gocławska zwana dawniej wieżą Bismarcka została wybudowana na początku XX wieku. Kamień węgielny pod budową został złożony w 1913 roku. Jej uroczyste otwarcie było zaplanowane na 1915 rok, ale z powodu trwającej I wojny światowej otwarcie nastąpiło dopiero 1 sierpnia 1921 roku.
Początkowo rozważano kilka lokalizacji pod budowę wieży – brano pod uwagę Wyspę Grodzką, Wzgórze Napoleona i Wały Chrobrego. Ostatecznie zdecydowano się na Zielone wzgórze na osiedlu Gocław. Szczecińska wieża jest jedną z wielu wybudowanych obiektów poświęconych Bismarckowi. Takich budowli na całym świecie powstało ponad 200, w samej Polsce wybudowano ok. 40 „wież Bismarcka” . Obecnie na terenie naszego kraju znajdziemy jeszcze 17.
Wieża ma 25 metrów wysokości, została wykonana z betonu, koszt inwestycji wyniósł 200 tys. marek i była to jedna z najdroższych w tamtym czasie budowli. Obiekt, dzięki umiejscowieniu go na wzgórzu, pełnił funkcję wieży widokowej. Po podjęciu decyzji o budowie wieży ogłoszono konkurs na projekt, na który wpłynęło 131 prac, ostatecznie wybrano propozycję architekta Wilhelma Kreisa. Wieża została założona na planie okręgu, całość przykryta jest kopułą, w górnej części znajduje się galeria widokowa. Nad wejściem odnajdziemy trójkątny element ozdobny. Pod szczytem umieszczono herb Bismarcka. Na filarach wieży siedziały cesarskie orły, które niestety nie przetrwały do obecnych czasów – zostały obalone przez radzieckich żołnierzy, ich pozostałości możemy odnaleźć nieopodal wieży. Wewnątrz obiektu znajduje się siedmiometrowy korytarz z doryckimi kolumnami, który prowadził do holu. Tam stało popiersie Ottona von Bismarcka, na ścianach zamieszczony był cytat z przemowy kanclerza z 1870 roku.
Do lat 70. XX wieku wnętrze wież było ogólnodostępne, w latach 80. XX wieku zamontowano radiowy maszt nadawczy na jej szczycie, zasypano podziemny korytarz i zaspawano metalowe drzwi. W 2001 roku obiekt został sprzedany za kwotę 350 tys. zł, miał być wyremontowany i przekształcony w centrum turystyczne. Nic takiego jednak się nie stało, w 2010 roku Miasto przegrało proces o odebranie zabytku. Od czasu do czasu wieżą Bismarcka jest wystawiana na sprzedaż za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych, ostatni raz takie ogłoszenie pojawiło się na początku 2015 roku, cena wywoławcza wynosiła niespełna 130 tys. euro.
Wieża Gocławska została wpisana na wojewódzką listę zabytków w maju 1994 roku.