• Adres: Rybacka 1, 70-204 Szczecin
  • Strona: www.pum.edu.pl
  • Telefon: 91 4800700

Inne

  • Położenie:

    Siedziba Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego mieści się u zbiegu ulic Rybackiej i Podgórnej na granicy dzielnic: Stare Miasto i Śródmieście. Kilkadziesiąt metrów po północnej stronie znajduje się ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego, a nieco dalej bazylika archikatedralna św. Jakuba. Od strony zachodniej w bezpośrednim sąsiedztwie położona jest Książnica Pomorska. Najbliższym przystankiem tramwajowym jest Plac Tobrucki, gdzie zatrzymuje się linia tramwajowa nr 3.

Budynek, w którym mieści się obecna uczelnia zaprojektował w 1900 roku architekt Wilhelm Meyer Schwartau. Stworzył on plan nieregularnego wielokąta, podzielonego na część środkową oraz północne i południowe skrzydła. Południowe skrzydło zakończone jest wieżą wysoką na 68 metrów. Wieńczy ją neobarokowy hełm. Pozostała część przykryta jest spadzistym dachem. Uwagę przykuwają duże okna w drewnianych ramach, a także attyki nawiązujące swoją formą do architektury malowniczej. Gmach ma formę eklektyczną.

W 1902 roku do budynku wprowadziły się różne agendy administracyjne niemieckiego wówczas Szczecina. Swoje biura wtedy założyły: Sąd Rzemieślniczy, Departament Spraw Socjalnych, Policja Nadzoru Budowlanego i Urząd Stanu Cywilnego. Gmach szczęśliwie przetrwał wojnę bez uszkodzeń i wraz z objęciem miasta przez władze polskie zdecydowano, by przekazać go placówce oświatowej kształcącej lekarzy.

W 1948 roku rozpoczęła działalność Akademia Lekarska, której założycielami byli: prof. Jakub Węgierko (został także pierwszym rektorem uczelni), prof. Tadeusz Chorążak, prof. Artur Chwalibogowski, prof. Tadeusz Markiewicz, prof. Czesław Murczyński, prof. Tadeusz Sokołowski, prof. Witold Starkiewicz, prof. Kazimierz Stojałowski, prof. Józef Taniewski i prof. January Zubrzycki. W inauguracyjnym roku nowo powstałej uczelni studia rozpoczęło 60 osób. Z biegiem lat uczelnia rozrastała się i przybywało jej wykładowców, studentów, kierunków studiów, wydziałów, czy katedr. Zmieniały się też nazwy. W 1992 roku Akademię Lekarską przemianowano na Pomorską Akademię Medyczną, a w 2010 roku na Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Obecnie w ramach PUM działają cztery wydziały (Lekarski, Lekarsko-Stomatologiczny, Lekarsko-Biotechnologiczny i Nauk o Zdrowiu) i dwanaście kierunków. Wkładają tutaj 83 osoby z tytułem profesora i 70 z tytułem doktora habilitowanego. Pod auspicjami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego działają też dwa szpitale kliniczne, lecznica stomatologiczna i jednostki pozawydziałowe takie jak: Centrum Badań nad Miażdżycą czy Regionalny Ośrodek Monitorujący Działania Niepożądane Leków. Uczelnią kieruje rektor – prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciechanowicz. Choć od momentu rozpoczęcia działalności minęło już niemal 70 lat przyszli lekarze wciąż kształcą się w tym samym miejscu – w gmachu wzniesionym przez jednego z najwybitniejszych architektów związanych ze Szczecinem.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!