Inne

  • Położenie:

    Ze wsią Karwowo gm. Łobez związane jest wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie (IX-XII w.), oddalone od zabudowań o 1 km. Obiekt obronny o czworobocznym kształcie z zaokrąglonymi narożnikami, zlokalizowany został na stromym brzegu doliny Regi. Naturalne warunki obronne w postaci otaczających grodzisko głębokich i stromych wąwozów, wzmocnione zostały przez system fos i wałów o wysokości do 8 m, które są jeszcze dziś wyraźnie widoczne. Do grodziska od strony południowo-wschodniej przylegało podgrodzie. Imponująca powierzchnia obiektu (2 ha) świadczy o tym, iż był on siedzibą władcy plemiennego. Bogaty materiał archeologiczny wskazuje na długi okres użytkowania grodziska. Miłośnicy pradziejów, pragnący udać się do grodziska od strony jeziora Karwowo, muszą się przygotować na prawdziwą wspinaczkę. Obiekt położony zaledwie 500 m od akwenu wznosi się kilkadziesiąt metrów ponad jego powierzchnię.  


Z grodziskiem powiązane jest cmentarzysko kurhanowe z XI i XII w. o pow. 0,5 ha. Odległy o 3 km tysiącletni cmentarz zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Regi, w środku lasu, wśród starych sosen. 16 grobów kurhanowych o wys. do 1 m o różnym kształcie wzmocnionych zostało dużej wielkości kamieniami polnymi. Podczas badań wykopaliskowych w XIX w. odkryto szkielety, a przy nich wyposażenie grobowe w postaci kabłączków skroniowych, noży żelaznych i fragmentów ceramiki.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!