Nie jest znana dokładna data mówiąca od kiedy na kanale Wieprzy istniał młyn. Wiadomo, że dzisiejszy budynek młyna pochodzi z 1894 r. W latach 30. XX w. należał do bogatego młynarza Wilhelma Wundera, posiadającego wówczas 20 ha ziemi. Dawniej zagroda młyńska otoczona była murem, znajdował się tu, obok młyna, dom młynarza, zabudowania inwentarsko – gospodarcze, ogród.
Budynek młyna jest ustawiony równolegle do kanału Wieprzy elewacjami wzdłużnymi. Zachowany jest w dość dobrym stanie. Okna osadzone sa pojedynczo i parami miedzy lizenami. Elewacja od strony kanału jest ceglana. Turbina mieściła się poza budynkiem głównym. Na parterze była maszynownia. Na drugiej kondygnacji znajdowała się walcownia. Od strony północno – zachodniej były zbiorniki na zboże. Dlatego też okna znajdują się tu jedynie na parterze i czwartej kondygnacji. Z dawnego wyposażenia zachowały się niewiele elementów m.in.: fragmenty pędni, odsiewacze, część podnośników kubełkowych. Obok młyna usytuowany jest dom młynarza, którego wnętrza przebudowywano, celem dostosowania do potrzeb mieszkalnych dla wielu rodzin. Obecnie obiekt nie jest prawie użytkowany. Mieszka tu jedna rodzina.
Najkorzystniej przyjrzeć się dawnej budowli od strony kanału, będąc na Wyspie Łososiowej usytuowanej miedzy Wieprzą, a Kanałem Młyńskim.