• Adres: ul. Powstańców Warszawskich, 76-150 Darłowo

Brama Wysoka w Darłowie pochodzi z XIV wieku. To murowany budynek, którego gabaryty odpowiadają nazwie. Jest jedną z niewielu pozostałości po średniowiecznym systemie obronnym miasta i jedyną zachowaną z czterech bram do Darłowa. Niegdyś do miasta wiodły  bramy: Wieprzańska od południa, Kamienna (zwana też Murowaną, Wysoką i Słupską) od północy, Zamkowa od wschodu i Nowa od zachodu. Mury wokół miasta powstały najprawdopodobniej przed 1361 r. Ich długość wynosiła około 1500 m. Część murów była oszkarpowana. Dodatkowe umocnienia stanowiły baszty – czatownie. Było ich 21 a rozstawiono je co 60 – 70 m. Grubość dawnych murów wynosiła od 1 m do 1,9 m, a ich wysokość dochodziła do 8 m.

Bramę Wysoką wzniesiono z cegły w układzie wendyjskim, który w górnej części przechodzi w wątek polski. Kryje ją czterospadowy dach. Posiada cztery kondygnacje. Prześwit bramy zwieńczony jest ostrołukowo. Zdobią ją smukłe, wysokie blendy oraz rzędy ostrołukowych małych okien oraz żelazne pręty na elewacji ułożone w datę 1732. W owym roku przeprowadzono dogłębny remont budowli. Od strony północnej bramę wzmocniono szkarpami. Dzięki swojej wysokości brama dominowała nad resztą zabudowy, gwarantując strażnikom doskonały widok na okolicę. Dawniej miasto chroniła także fosa. Aby dostać się do zamku należało przejść przez most zwodzony.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!