• Adres: Nikolaikirchstraße 7, 17389 Anklam
  • E-mail: info@anklam.de
  • Telefon: +49 3971 8350

Kościół pw. św. Mikołaja stoi w centrum hanzeatyckiego miasta Anklam, blisko rzeki Piany. Jest jednym z nielicznych świadków gotyku ceglanego z okresu lokacji Anklamu 750 lat temu. „Wappenfenster der Hanse” („Okna herbów Hanzy”) to wyjątkowa w skali Europy galeria witraży, powstała w tym kościele.

Kościół św. Mikołaja został zbudowany na cześć św. Mikołaja, patrona żeglarzy, rybaków i kupców, w architekturze gotycko-hanzeatyckiej i ukończony w drugiej połowie XV wieku. Kościół był przez wieki wizytówką miasta i symbolem wolności i dobrobytu obywateli hanzeatyckich. Ówczesna wieża kościelna o wysokości 103 m - niegdyś znak pilotów - witała żeglarzy z daleka na Zalewie Odrzańskim.

Bombardowania Anklam pod koniec II wojny światowej całkowicie zniszczyły kościół z wyjątkiem otaczających go murów. Aby zapobiec grożącemu mu rozpadowi, w 1994 roku założono stowarzyszenie Förderkreis Nikolaikirche Anklam e. V. Od 1995 roku kościół jest stopniowo odbudowywany. W 1999 roku budynek został ponownie udostępniony do zwiedzania. Dziś były kościół chrzcielny Lilienthala jest miejscem wystaw i imprez. Zmieniające się wystawy poświęcone są "marzeniu o lataniu" i Otto Lilienthalowi, synowi hanzeatyckiego miasta Anklam. Wieża kościoła jest teraz ponownie dostępna i prowadzi na najwyższy punkt widokowy w mieście. Stąd można podziwiać dolinę Peene w całym jej pięknie. W przyszłości w kościele ma zostać zrealizowany projekt "Ikareum" - centrum imprez i zwiedzania połączone z Muzeum Otto Lilienthala.

 

Kościół Nikolaikirche Anklam jest otwarty od maja do października. Muzeum Otto Lilienthala oferuje również zwiedzanie kościoła z przewodnikiem.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!