Inne

  • Położenie:

    Chojna od Szczecina oddalona jest ok. 70 km. Najlepiej kierować się drogą krajową nr 31 na południe.

Chojna została otoczona murami obronnymi na przełomie XIV i XV wieku. Dopełnieniem średniowiecznych murów były trzy bramy, kilka baszt strzelniczych i czatowni. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych w Chojnie niemal nienaruszone zostały obwarowania starego miasta.

Do dziś przetrwały dwie bramy. Pierwszą z nich jest brama Barnkowska, której nazwa pochodzi od wsi Barnkowo (dziś dzielnica Chojny). Brama ta została wybudowana w XIV - XV wieku. Obiekt powstał na planie czworokąta, górna część bramy jest ośmioboczna, całość zakończona jest spiczastym hełmem. Brama posiada zębaty mur obronny oraz otwarty taras widokowy.

Drugą, która przetrwała do naszych czasów jest brama Świecka (od nazwy miasta Świecie/Schwedt) wybudowana w XV wieku. Brama Świecka jest uznawana za jedną z najpiękniejszych bram obronnych w kraju, wybudowanych w stylu gotyckim. Tak jak poprzednia została wzniesiona na planie czworokąta (podstawa jest kwadratowa), jest ozdobiona trzema rzędami blend i dekoracyjnym fryzem. Przy bramie Świeckiej znajdziemy także zębaty ganek obronny. Na szczycie bramy wznosi się ośmioboczna wieża z czterema wieżyczkami. Obie bramy są wykonane z cegły na podbudowie z kamienia polnego.

W skład umocnień Chojny wchodziły także baszty strzelnicze, do naszych czasów przetrwały trzy - Piekarska, Więzienna i Bociania. Wieża Więzienna – zwana także Prochową – znajduje się w północnej części murów. Baszta została wzniesiona na planie kwadratu. Obiekt z zewnątrz jest półokrągły, na szczycie znajduje się stożkowy hełm. Baszta Bociania znajduje się w pobliżu klasztoru augustianów. Została zbudowana na planie prostokąta, na jej szczycie odnajdziemy dach siodłowy. Także na planie prostokąta została zbudowana Baszta Piekarska. Obok niej znajduje się dobrze zachowana czatownia. Szczyty obu budowli nakryte są dachem siodłowym.

O tym jak ważne i potężne były obwarowania Chojny świadczy fakt, że miasto odparło wszystkie ataki aż do wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W XIX wieku część murów, a w tym także jedna z bram została rozebrana. Likwidacja umocnień była podyktowana rozwojem terytorialnym miasta. Zmieniła się także pierwotna funkcja średniowiecznych obwarowań.

Średniowieczne mury obronne niemal w całości okalają teren starego miasta Chojny, które w całości zostało wpisane do rejestru zabytków. Obiekty zabytkowe, które odnajdziemy w Chojnie znajdują się na drodze Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Od 2009 roku w Chojnie działa także Stowarzyszenie Terra Incognita, które stara się propagować historię i kulturę ziemi chojeńskiej oraz okolic.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!