• Adres: ul. Arciszewskiego, Kołobrzeg

W miejscu obecnego lapidarium istniał od 1881 roku niemiecki cmentarz komunalny, który ostatecznie został zlikwidowany w 1970 roku. Pochówki nie odbywały się tu jednak już od pierwszych lat powojennych. Częściowo zniszczony w wyniku działań wojennych cmentarz uległ dewastacji i zaniedbaniu. Płyty nagrobne, które od 2000 roku tworzą lapidarium, są w części pozostałościami tego cmentarza. Pozostałe zebrano na dawnym cmentarzu na drugim końcu miasta, pomiędzy ulicami Grochowską a Koszalińską.

Odwiedzających lapidarium wita dwumetrowy granitowy głaz z czarną kamienną tablicą, na której w języku polskim i niemieckim napisane jest: „Ku pamięci niemieckich mieszkańców Kołobrzegu pochowanych na dawnych cmentarzach naszego miasta, Mieszkańcy Kołobrzegu. W tym miejscu znajdował się Centralny Cmentarz Komunalny założony w 1881 roku". Frontem do ul. Arciszewskiego stoi szereg ocalałych tablic nagrobnych mniej lub bardziej uszkodzonych. W wielu przypadkach widniejące na nich napisy da się odczytać.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!