• Adres: 17391 Neuendorf B

Veste Landskron został zbudowany w latach 1576-1579 dla Ullricha II von Schwerin, syna Ullricha I (budowniczego Spantekow). Okazały budynek główny z cegieł i stosunkowo niewielkich, nieociosanych głazów miał trzy kondygnacje nad głęboką piwnicą, jego mury miały grubość 80 cm. Zamek ma 25 m długości i 15 m szerokości.

 

Warownia otoczona była niskim, kolistym murem i stromo nachylonym wałem z fosą. Od strony zachodniej fortyfikacja wzmocniona była pięcioma małymi bastionami z kamiennymi napierśnikami, które obecnie są w ruinie. Na wschód od głównego budynku znajdowało się przedpole zamkowe otoczone wysokim murem. Po jego południowej stronie stała kaplica zamkowa, po wschodniej budynek gospodarczy. Na północy zachowały się jeszcze pozostałości bramy z przylegającą do niej wartownią oraz stajni dla koni ze studnią. Zespół zamkowy został uszkodzony w czasie wojny trzydziestoletniej. Landskron był już w ruinie 100 lat po założeniu. Szczególnie cenna jest chroniona populacja drzew w ruinie. Dęby szypułkowe na wale na placu zamkowym, o obwodzie pnia do 4,50 m, są z pewnością tak stare jak ruiny.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!