Kaplica św. Ducha została zbudowana prawdopodobnie w XIII wieku. Od początku służyła na wyłączność szpitalowi pod tym samym wezwaniem. Domus Pauperum Hospitalis pełnił funkcję przytułku - szpitala dla biednych, chorych i starców. Można go śmiało uznać za pierwszą komunalną placówkę opieki w mieście. W XV, XVIII i XIX wieku kaplica była przebudowywana, o czym świadczą m.in. zamurowany portal oraz otwory okienne. W trakcie działań wojennych w 1945 roku została doszczętnie zniszczona. Odbudowano ją w latach 1967-1969 z przeznaczeniem na bibliotekę.
Gotycki jednonawowy budynek, zbudowany został na planie prostokąta z kamienia wykończonego cegłą. Świątynia została nakryta dwuspadowym dachem, pokrytym ceramicznymi dachówkami. W północnej elewacji, od strony ulicy Zabytkowej, zachował się fryz wykonany z rozetek oraz gotycki portal. Nad portalem płaskorzeźba przedstawiająca zwierzęta.
Obecnie w kaplicy mieście się Dział Tradycji - „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” - oddział Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej. Oddział zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją zbiorów związanych z historią Ziemi Pyrzyckiej od epoki kamiennej do współczesności. Można w nim znaleźć m.in.: zabytki archeologiczne, numizmaty, sprzęt gospodarstwa domowego, dokumenty oraz pocztówki.