Inne

  • Położenie:

    Arsenał znajduje się na Starym Mieście, przy ulicy za uczelnią Stargardinum. Wjazd w ulicę Basztową jest ze skrzyżowania ulic Kazimierza Wielkiego i Krzywoustego. Najbliższy przystanek MZK znajduje się przy ul. Krzywoustego.

Arsenał to budynek unikalny, jedyny tego typu zachowany na Pomorzu. Wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku na podstawie prostokąta o wymiarach 12,32 x 16,52 m, dwukondygnacyjny, ceglany budynek zwieńczony został dwuspadowym dachem. Ściany udekorowane zostały ciekawym układem cegły zendrówki - pasami rombowymi. Znajdują się na nim nieregularnie rozstawione małe okna. Na pierwszym piętrze z kolei znajduje się sześć półkolistych okienek. 

W arsenale, zwanym również zbrojownią, przechowywano sprzęt wojenny, produkowano i naprawiano broń oraz składowano lekki i ciężki sprzęt bojowy.

Budynek był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W XIX w. znajdowało się tu więzienie, zaś obecnie swoją siedzibę ma w nim oddział Archiwum Państwowego. 

W związku z obecną funkcją budynku, jego zwiedzenie możliwe jest po umówieniu się z pracownikami archiwum.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!