Inne

  • Położenie:

    Do wsi ze Szczecina poprowadzi nas droga krajowa nr 31. Miejscowość jest położona 17 km na południe od Gryfina. Willa przy ul. Grunwaldzkiej 9 mieści się kilka metrów przed zjazdem z drogi krajowej nr 31 do wsi, obiekt znajduje się po prawej stronie stronie, obok poczty.

Przed zabytkowym budynkiem poczty w Widuchowej odnajdziemy willę, w której obecnie działa urząd gminy Widuchowa. Budynek tak jak sąsiadująca z nim poczta został wybudowany w pierwszej połowie XX wieku. Prawdopodobnie już w dwudziestoleciu międzywojennym budynek służył miejscowym władzom samorządowym.

Obiekt jest sporą, murowaną willą o przysadzistej bryle z wysokim, naczółkowym, pokrytym czerwoną dachówką dachem. Szczytowa część ściany zakończona jest w technice ryglowej, który należy potraktować jako element dekoracyjny. Ozdobna jest także stolarka okienna, w której odnajdziemy szczebliny. Uwagę zwracają także drewniane elementy werandy.

Obiekt obecnie funkcjonuje jako urząd gminy. Przed urzędem odnajdziemy niewielki parking z ośmioma miejscami parkingowymi (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych). Willa przy ul. Grunwaldzkiej 9 została objęta ochroną konserwatora zabytków w listopadzie 2006 roku.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!