• Adres: Bolesława Chrobrego, 73-110 Stargard

Inne

  • Dla dzieci
  • Położenie:

    Brama Wałowa stanowi wjazd w obręb Starego Miasta od strony północno-wschodniej, z kierunku Nowogardu, Maszewa, Szczecinka i Gdańska. Dojechać do niej można od Starego Miasta ulicą Chrobrego, a z drugiej strony ulicami Gdańską, Skłodowskiej-Curie lub Światopełka. Na ul. Chrobrego znajduje się przystanek MZK.

Brama Wałowa to budynek wznoszony od XV do XVII wieku. Łączy w sobie cechy charakterystyczne dla gotyku i renesansu. Znajdowało się przed nią rozbudowane przedbramie, złożone z bramy przedniej, wewnętrznej i barbakanu, które zostały później rozebrane. Brama stoi na planie prostokąta o wymiarach 10 x 11 m. Przejazd pod bramą ma formę ostrołuku. Ceglaną konstrukcję wyposażoną w blendy wieńczy dwuspadowy dach z XVII-wieczną sygnaturką. Szczyty są ozdobione półkolistymi blendami i gzymsami. Brama ma wysokość ponad 19 metrów. Podczas II Wojny Światowej została znacznie zniszczona, zaś w latach 60. odbudowana. W 2014 roku dzięki dofinansowaniu ze środków UE została wyremontowana i przystosowana do potrzeb zwiedzających oraz użytkowników.

Obecnie w bramie swoją siedzibę ma Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych "Brama", które zrzesza stargardzkich artystów i miłośników sztuki, a także propaguje sztukę wśród mieszkańców miasta. W Bramie Wałowej można obejrzeć prace członków stowarzyszenia, gościnne wystawy malarstwa i fotografii, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych. Wernisaże wystaw odbywają się raz w miesiącu. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się w każdy wtorek i środę od godz 16:00 do 19:00, a w czwartki od 17.00 do 20.00 dla dorosłych - wtedy też Brama Wałowa dostępna jest dla zwiedzających. W każdym innym terminie zwiedzanie bramy możliwe jest po uprzednim umówieniu się z prezes SSMSP "Brama", Ludmiłą Sabadini.

Brama położona jest nad ulicą Chrobrego (jeden z pasów ulicy przebiega w przejeździe bramy) i w pobliżu nie ma parkingu dla samochodów osobowych. Zaparkować można przy jednej z okolicznych ulic, np. Kasztelańskiej lub Szewskiej.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!