• Adres: 1, 74-320 Niepołcko

Inne

  • Położenie:

    Niepołcko jest niewielką wsią położoną ok. 6 km na północ od Barlinka. Dwór znajduje się niedaleko zakrętu głównej drogi, prowadzi do niego brukowany trakt. 

Dwór w Niepołcku został zbudowany w latach 1707-1717. Był to budynek o konstrukcji ryglowej, zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, posiadającym dwie kondygnacje. Całość nakryta była wysokim dachem mansardowym z naczółkami.

Po wojnie dwór był nieużytkowany i szybko popadał w ruinę, którą był jeszcze kilka lat temu. Obecnie dwór jest gruntownie remontowany. Właścicielem jest stowarzyszenie na rzecz dziedzictwa „Młyn -Papiernia”, które z dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie odrestaurowuje obiekt. Obecnie wymieniony jest już dach i wzmocniona konstrukcja. Obecnie trwają pracę nad wypełnieniem konstrukcji ryglowej. Założeniem właścicieli jest przywrócenie dworowi jego dawnego wyglądu. Jest to o tyle istotne, że dwór w Niepołcku jest jedynym zachowanym obiektem o konstrukcji szachulcowej na tym terenie.

Obiekt dostępny jest z zewnątrz, ale trwają tu prace remontowe, więc dostęp może być utrudniony.

Wokół pałacu znajdują się dawne budynki folwarczne oraz park dworski. Park rozciąga się na obszarze 6,8 ha. Znajduje się na  łagodnym zboczu prowadzącym od dworu w kierunku rzeki Płoni. Bliskość rzeki sprawia, że teren parku jest częściowo podmokły, ze względu na zniszczony system odwadniający. W parku rosną drzewa takie jak dęby, lipy, kasztanowce, platany. Wiele z nich to kilkusetletnie pomniki przyrody. W parku zachowała się też część alei kasztanowo-klonowej. Występują też krzewy - czarny bez, leszczyna pospolita, trzmielina europejska, bez lilak. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!