Inne

  • Położenie:

    Zamek (obecnie zakład karny) mieści się przy ul. Zamkowej. Obiekt usytuowany jest na terenie dawnego półwyspu na północno-wschodniej stronie Starego Miasta.

Zamek został zbudowany w XIII wieku przez ród von Everstein. Zamek, który obecnie pełni funkcję zakładu karnego, otoczony jest murem o wymiarach 150x80 metrów.
 
Na zabudowę więzienną składają się budynki głównie XIX-wieczne, nieliczne obiekty z okresu średniowiecznego, a także z XVI wieku. Na dziedzińcu więzienia przechowały się wybrukowane fragmenty. Od strony południowej i wschodniej dziedzińca znajduje się fosa.
 
Zamek powstał w otoczeniu budynków mieszkalnych i gospodarczych. Majdan został otoczonych fosą i wałem z palisadą. Zamek był wielokrotnie przebudowywany zgodnie z niemieckimi standardami. W XIII i XIV wieku zamek przeżywał swój okres świetności. Na terenie majdanu znajdowała się piekarnia, browar, kuźnia, stajnia, ogród z kamiennymi ławami, a także ogród warzywny.
 
Pod koniec XVIII wieku zaczęto przebudowywać zamek na więzienie i zakład wychowawczy. Od tego czasu zamek pełnił funkcję więzienia, zakładu wychowawczego dla młodocianych przestępców, ciężkiego zakładu karnego. Do 1945 roku obiekt pełnił funkcję więzienia dla młodocianych, zaś po 1956 roku ponownie mieści się tu zakład karny. W tym czasie przebudowano zamek i budynki do niego przylegające, przez co zmienił się historyczny charakter tej budowli. Dachy spadowe zostały zamienione na płaskie. Kościół przebudowano na warsztaty.
 
W 1989 roku w wyniku buntu więźniów i wywołanego buntem pożaru, zniszczeniu uległy resztki historycznych budynków. Jedną z ważniejszych strat okazało się zniszczenie szesnastowiecznych kazamatów.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!