• Adres: Batorego 4, 70-207 Szczecin

Inne

  • Położenie:

    Czerwony Ratusz jest zlokalizowany przy placu Batorego 4. Aby dojechać komunikacją miejską wysiadamy na przystanku „Plac Tobrucki”, następnie kierujemy się w stronę targowiska „Tobruk”, z którego wyjdziemy na ul. Korzeniowskiego. Skręcamy w prawo, dochodzimy do pl. Batorego, Możemy także dojechać do „Bramy Portowej” tramwajami nr 2, 3, 8 lub autobusami linii 807, A, B, C, D, G, następnie skręcić w lewo w ul. 3-go Maja, z której skręcimy w ul. Dworcową. Z ul. Dworcowej schodzimy w ul. Korzeniowskiego, budynek znajduje się niespełna 100 metrów dalej.

Ratusz Nowy, zwany inaczej Ratuszem Czerwonym, powstał w 1879 r. Swoją konstrukcją nawiązuje do stylu gotyckiego. Obecnie pełni rolę siedziby dla wielu urzędów, m.in. Urzędu Morskiego.

Ratusz Nowy zwany także Ratuszem Czerwonym został wzniesiony w latach 1875 – 1879 według projektu szczecińskiego radcy Konrada Kruhla. Obiekt nawiązuje do stylu gotyckiego. Budowla została wzniesiona na skarpie, na planie prostokąta. Przy narożnikach i w centralnej części po stronie pl. Batorego znajdują się ryzality. Od wschodniej strony znajduje się taras i dwubiegowe schody – całość miała podkreślić funkcje reprezentatywne budowli.

Wejście od zachodu ozdobione jest arkadowym portykiem i rzeźbami na filarach, które symbolizują „Przemysł”, „Rolnictwo”, „Żeglarstwo” i „Wiedzę”. Obiekt jest zdobiony także balkonami i wieżyczkami. Wewnątrz obiektu odnajdziemy sklepienie krzyżowo-żebrowe. W budynku odnajdziemy także herb Szczecina z 1660 roku, który do Czerwonego Ratusza został przeniesiony ze starego ratusza. Budynek był siedzibą zarządu miasta do 1945 roku.

Dziś w budynku Czerwonego Ratusza mieszczą się m.in. Urząd Morski, Polska Izba Handlu Zagranicznego, Rada Morska przy Sądzie Wojewódzkim, Biuro Projektowe Budownictwa Morskiego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Budynek ratusza został wpisany na wojewódzką listę zabytków w czerwcu 1993 roku. 

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!