Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z 1335 roku, gdy wspomina się młyn należący do Nicolausa Albusa. Dziś w Łysogórkach odnajdziemy dwie zabytkowe budynki. Pierwszy z nich, oznaczony na liście zabytków jako zagroda nr 6 został wybudowany w połowie XIX wieku.
Obiekt został osadzony na fundamentach z kamienia polnego, ryglowe ściany z wypełnieniem ceglanym zostały otynkowane i wybielone. Elementy szkieletu konstrukcyjnego najprawdopodobniej zostały wykonane z dębiny. Budowla jest jednokondygnacyjna, szerokofrontowa. Wewnątrz odnajdziemy siedem pomieszczeń. Nie wiadomo kto jest autorem chałupy, ani kto zlecił jej budowę. Charakter budowli pozwala przypuszczać, że w obiekcie mieszkała średnio- lub pełnorolna rodzina chłopska. Po drugiej wojnie światowej obiekt był zamieszkiwany przez polską rodzinę, aż do końcówki lat 60. XX wieku. Następnie budynek przez ok. 20 lat stał nieużytkowany, dopiero w 1989 roku chałupa została kupiona przez Fundację Dom Rodzinny Dla Upośledzonych Umysłowo Sierot pw. Dzieciątka Jezus początkowo z planami utworzenia tutaj letniego ośrodka.
Kubatura obiektu wynosi 690 metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa to 160 metrów kwadratowych. Na terenie zagrody mieści się także stodoła. Zagroda została wpisana na listę zabytków w listopadzie 1991 roku.