• Adres: Dworcowa, 72-020 Trzebież

Zbudowana z czerwonej cegły wieża ciśnień powstała wraz z innymi budynkami kolejowymi w 1910 r., kiedy do Trzebieży została przedłużona linia kolejowa ze Szczecina. Obecnie nie jest dostępna dla zwiedzających.

Zespół budynków kolejowych w Trzebieży, tj. budynek dworca, lokomotywownia, budynek mieszkalny i wodociągowa wieża ciśnień powstał w latach 1909-1910 w takcie przedłużania linii kolejowej Szczecin Główny-Jasienica do Trzebieży.  Wymienione wyżej budynki wybudowane zostały z cegły w stylu właściwym dla wcześniejszej, XIX. wiecznej architektury przemysłowej, z konkretnym dla nich przeznaczeniem.  Wodociągowa wieża ciśnień wzniesiona z czerwonej cegły, a w górnej części otynkowana stoi w sąsiedztwie zabytkowego budynku służącego niegdyś za noclegownię dla kolejarzy. Wejście na wieżę jest wzbronione. Mimo swojego dość dobrego z zewnątrz wyglądu przebywanie w jej okolicach może być niebezpieczne. Wieża pokryta jest dachem, na szczycie którego umieszczona jest "antenka".

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!