• Adres: Dworcowa, 72-020 Trzebież

Inne

  • Położenie:

    Wodociągowa wieża ciśnień w zespole budynków kolejowych w Trzebieży zlokalizowana jest tuż przy przejeździe kolejowym, za wjazdem do miejscowości, ok. 13,5 km na północ od Polic i ok. 40,5 km na północ od centrum Szczecina. Aby dotrzeć na miejsce należy skręcić w pierwszą ulicę w lewo - ulicę Dworcową za przejazdem kolejowym i jechać wzdłuż torów aż do momentu, gdy po lewej stronie pojawi się ceglany budynek z napisem "Trzebież Szczeciński". Wieża widoczna jest po drugiej stronie torów. 

Zbudowana z czerwonej cegły wieża ciśnień powstała wraz z innymi budynkami kolejowymi w 1910 r., kiedy do Trzebieży została przedłużona linia kolejowa ze Szczecina. Obecnie nie jest dostępna dla zwiedzających.

Zespół budynków kolejowych w Trzebieży, tj. budynek dworca, lokomotywownia, budynek mieszkalny i wodociągowa wieża ciśnień powstał w latach 1909-1910 w takcie przedłużania linii kolejowej Szczecin Główny-Jasienica do Trzebieży.  Wymienione wyżej budynki wybudowane zostały z cegły w stylu właściwym dla wcześniejszej, XIX. wiecznej architektury przemysłowej, z konkretnym dla nich przeznaczeniem.  Wodociągowa wieża ciśnień wzniesiona z czerwonej cegły, a w górnej części otynkowana stoi w sąsiedztwie zabytkowego budynku służącego niegdyś za noclegownię dla kolejarzy. Wejście na wieżę jest wzbronione. Mimo swojego dość dobrego z zewnątrz wyglądu przebywanie w jej okolicach może być niebezpieczne. Wieża pokryta jest dachem, na szczycie którego umieszczona jest "antenka".

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!