Inne

  • Położenie:

    Dom Kletzina znajduje się na końcu ul. Mieszka I, przy Bramie Pyrzyckiej. Dojechać do niego można wyłącznie ul. Mieszka I. Najbliższe przystanki MZK w okolicy to przystanek przy ul. Czarnieckiego - dojście ulicą Prezydentów RP Jarosława Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy ul. Krzywoustego - dojście ulicą Sukienniczą.

Jest to późnogotycka, XV-wieczna kamienica, wybudowana początkowo na potrzeby magazynu. Elewacja podzielona gzymsami nosi cechy renesansowe. Szczyt został zaprojektowany w formie schodkowej z łukowato zakończonymi oknami. Na pierwszym piętrze znajdowały się mieszkania. W wyniku II wojny światowej budynek został niemal w całości zniszczony, ocalały jedynie piwnice i niewielka część murów obwodowych bez fasady. W latach 1969-1973 kamienica została odbudowana i przekazana bibliotece.

Właścicielem, od którego nazwę wzięła kamienica był pocztowiec Rohleder, mieszkał w niej w XIX wieku. Kolejnym, od 1922 r. był Kletzin i od jego nazwiska też przyjęło się nazywać ten budynek.

Obecnie w kamienicy znajduje się Książnica Stargardzka, z wypożyczalnią i czytelnią. Budynek można zwiedzać w godzinach pracy instytucji.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!