Inne

  • Dla niepełnosprawnych
  • Położenie:

    Do Zamku Książąt Pomorskich prowadzi estakada o łącznej długości 2300 m. nazywana Trasą Zamkową im. Piotra Zaremby. Jest to najbardziej popularny wjazd do Szczecina ze strony Stargardu Szczecińskiego. Już sama jazda przez estakadę dostarcza wielu wizualnych wrażeń. Interesujący jest fakt, że patron Trasy Zamkowej, był przeciwnikiem jej budowy. Żeby dostać się jednak do Zamku przed zakończeniem Trasy należy skręcić w prawo zaraz za Teatrem Kana i zaparkować tam auto, gdyż Zamek znajduje się po przeciwnej stronie. Ze strony miasta Szczecin jadąc od Bramy Portowej, lub CH Galaxy można dostać się bezpośrednio pod sam zamek. Dla osób nie zmotoryzowanych, z Dworca Głównego najłatwiej dojechać  linią 75, lub 61 na Wyszyńskiego i udać się stamtąd w stronę Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba, skręcając przed nią a następnie jeszcze raz przy następnym skrzyżowaniu w prawo. Zamku nie można przeoczyć.

Zamek składa się ze Skrzydła Północnego, Południowego, Wschodniego, Środkowego, Zachodniego i Menniczego , a ponadto Wieży Zegarowej, Więziennej i Dzwonów. Centralnym Placem na Zamku jest Duży Dziedziniec. W zamku można oglądać m in. sarkofagi Książąt Pomorskich i oryginalne mapy Szczecina,  pochodzące z różnych okresów historycznych.
 
Do zwiedzania udostępnionych jest wiele sal wystawowych, zwłaszcza w Skrzydle Północnym Barnima III. Osoby nie lubiące zwiedzać w konwencjonalny sposób z pewnością zaciekawi Sala Czarownic, gdzie wyświetlana jest prezentacja multimedialna w mrocznej scenerii, opowiadana przez Sydonię von Borck. Kobieta nieszczęśliwie zakochana w jednym z książąt Pomorskich, spalona na stosie opowiada w niej o klątwie ciążącej  na rodzie Gryfitów.
 
Interesującym miejscem na Zamku, jest Wieża Zegarowa na której znajduje się zegar z maszkaronem. Na jego wąsach oparte są wskazówki. Innymi wartymi uwagi punktami jest m in. pomnik Ottona z Bambergu znajdujący się w Wieży Dzwonów, przy wejściu na Duży Dziedziniec.
 
Na terenie zamku znajduje się informacja turystyczna, gdzie zasięgnąć można wszystkich niezbędnych informacji pomocnych w procesie zwiedzania. Wiele atrakcji w zamku jest dostępnych dla niepełnosprawnych.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!