Inne

  • Położenie:

    Pałac położony jest niedaleko Starego Miasta, pomiędzy drogami wylotowymi w kierunku Nowogardu, Maszewa oraz Bydgoszczy. Dojechać można do niego od ul. Marii Skłodowskiej-Curie - wjazd w ul. Ochronną znajduje się pomiędzy piętrowym budynkiem mieszkalnym a budynkiem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych - jest to ulica "ślepa" i słabo oznakowana. Dojść pieszo do niego można również z ul. Robotniczej lub ul. Na Grobli pokonując kładkę nad kanałem u zbiegu tych ulic. Najbliższy przystanek MZK znajduje się na ul. Gdańskiej.

Pałac Panorama został wybudowany w 1861 roku jako siedziba Bractwa Kurkowego w Stargardzie. Nosił nazwę Schutzenhaus - dom strzelecki. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna budowla, która została zniszczona w wyniku pożaru w 1860 r. Obecny, ceglany budynek wzniesiono według projektu mistrza murarskiego Ludwiga Braatza I. 

Podczas I wojny światowej w pałacu mieścił się szpital wojskowy, a w okresie międzywojennym kasyno, kawiarnia oraz strzelnica, na której w 1936 roku odbyły się eliminacje strzeleckie do Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. W latach 50. XX w. należał do Ligi Obrony Kraju, gdzie w skrzydle wschodnim znajdowało się kino "Panorama". Przez 11 lat kino pełniło jednocześnie funkcję sali koncertowej. W 1970 roku zawalił się dach sali kinowej, skrzydło zamknięto, a w 1988 roku rozebrano. 

W 2003 r. pałac został zakupiony przez prywatnych inwestorów, w całości wyremontowany, a w 2005 r. ponownie otwarty jako miejsce organizacji imprez rodzinnych i towarzysko-kulturalnych.

Pałac Panorama to okazały, piętrowy budynek z dwoma skrzydłami. Fasadę budynku zdobi ryzalit, a jego część przyziemną pięcioarkadowy portyk. Pałac położony jest w okazałym parku, w którym rosną m.in. stare lipy.

Przy pałacu można zaparkować na parkingu dla kilkunastu samochodów.

Wstęp do parku jest wolny i otwarty dla wszystkich, natomiast pałac można zwiedzić po uprzednim telefonicznym umówieniu się z właścicielami.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!