• Adres: Karszno, 72-022 Karszno

Inne

  • Położenie:

    Pałac w Karsznie usytuowany jest nad brzegiem jeziora Nowowarpieńskiego, pośród lasów Puszczy Wkrzańskiej, przy zjeździe z drogi wojewódzkiej nr 114, ok. 3,5 km na południowy wschód od centrum Nowego Warpna i ok. 40 km na północny zachód od centrum Szczecina. Połączenie Nowego Warpna i Karszna z Policami zapewnia prywatny przewoźnik Ever-Trans. 

Pałac w Karsznie znajduje się nieopodal zabytkowego ryglowego kościoła pw. św. Huberta, w cichej i malowniczej okolicy. Budynek nie jest widoczny z drogi wojewódzkiej, choć oddalony jest od niej o ok. 300 m. Obiekt wzniesiony został w stylu neorenesansu francuskiego pod koniec XIX wieku przez rodzinę von Enckevorth, właścicieli majątku Karszno. Po zakończeniu II wojny światowej pobliski majątek wraz z pałacem został upaństwowiony. W latach 70-tych XX wieku w pałacu przeprowadzono generalny remont, przekształcono go i przeznaczono do pełnienia funkcji placówki Wojsk Ochrony Pogranicza. W okresie po transformacji ustrojowej, po 1989 roku, placówką zarządzał Pomorski Oddział Straży Granicznej w Szczecinie. Aktualnie gospodarzem pałacu jest Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, która umieściła tu swoją bibliotekę składową. Obiekt ten współcześnie jest miejscem spotkań kulturalnych, konferencji, wystaw oraz imprez plenerowych. Wokół rezydencji rozciąga się przepiękny zabytkowy park. Jeśli chodzi zaś o kształt samej budowli, to jest to budynek piętrowy, ze strychem pokrytym blaszanym ocynkowanym mansardowym dachem i lukarnami czyli okienkami doświetlającymi poddasze. Obiekt jest podpiwniczony, wchodzi się do niego przez ganek, do którego prowadzą kilkunastostopniowe schody. Pałac wybudowany został z czerwonej cegły. W fasadzie tylnej znajdują się dwa boczne występy zwane ryzalitami, przy elewacji bocznej - północnej znajduje się kwadratowa, trójkondygnacyjna wieża, a przy elewacji bocznej - południowej stoi jednokondygnacyjna przybudówka zakończona półkoliście. W latach 70-tych ubiegłego wieku obiekt przeszedł generalny remont wnętrz, po którym stracił swój pierwotny charakter. Powstały między innymi żelbetowe schody, które zastąpiły wcześniejsze drewniane. W czasie remontu wymieniono większość stolarki okiennej i drzwiowej. Warte podkreślenia jest również to, że w pałacu nie zachowano żadnego oryginalnego wyposażenia.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!