Inne

  • Położenie:

    Kańsko leży w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Administracyjnie należy do Złocieńca, i znajduje się około 5 kilometrów na południe od centrum miasta. Jadąc z rynku należy jechać ulicą Bohaterów Warszawy, następnie skręcić w prawo, w 5 marca. Przejechawszy tory trzeba skręcić w prawo, w ulicę Drawską (DK 20) i zaraz w lewo, w ulicę Żeromskiego. Tą drogą należy jechać prosto, aż do drogowskazu wskazującego zjazd do szpitala.

Zespól szpitalny nad jeziorem Kańsko powstał na początku XX wieku. Od otwarcia w 1906 roku pełnił funkcję ośrodka rehabilitacji i rekonwalescencji dla pacjentów z terenu Pomorza oraz Meklemburgii.

Właścicielem ośrodka była Landesversiche Rungsanstalt (Krajowa Instytucja Ubezpieczeń Społecznych) z siedzibą w Szczecinie. Wybór lokalizacji powodowany był wybitnymi właściwościami klimatycznymi miejsca. W czasie obu wojen placówka pełniła funkcję szpitala wojskowego. Po drugiej wojnie światowej ośrodek został przejęty przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie przez jego spadkobiercę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którego dyspozycji pozostaje do dzisiaj. Obecnie placówka specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej, ortopedycznej i neurologicznej.

Główny budynek ośrodka zaprojektowany został na planie zbliżonym do prostokąta. Ceglany obiekt ma dwie kondygnacje o wysokim stanie, użytkowe poddasze i wysokie podpiwniczenie. Towarzyszą mu budowle pomocnicze: budynek administracyjny, dawna stajnia, magazyn, stolarnia, prosektorium, pompownie. Większość zabudowań jest datowana na 1905 rok. Całość 2,4 hektarowego założenia otacza malowniczy park.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!