Jedna z najpiękniejszych kamienic w Polsce, łącząca style architektury Stargardu i Hanzy. Budynek na podstawie prostokąta o wymiarach 18 x 11,4 m zbudowany został w XV w. Wśród kondygnacji znajdują się wysokie piwnice, parter pełniący funkcję mieszkalną z sienią będącą kantorem oraz wyższe piętra magazynowe. W XVII wieku elewacja zyskała blendy stargardzkie. Ozdobna fasada składała się z przyziemia z uskokowym portalem. Zachodni szczyt kamienicy jest pionowo podzielony lizenami na pięć członów zawierających okna i blendy. Na wyższych kondygnacjach znajdują się małe łukowate okna. Konstrukcja doznała znacznych zniszczeń w czasie II wojny światowej, zachowały się jedynie ściany boczna i szczytowa. Dom Protzena odbudowany został w latach 50. XX wieku.
W 2013 roku zakończono kolejną renowację budynku, podczas której dokonano ciekawego odkrycia. Na elewacji nieco powyżej głównego wejścia do kamienicy odsłonięto późnogotycki kafel piecowy przedstawiający scenę ukrzyżowania Chrystusa. Pełnił on funkcję ochronnego talizmanu dla mieszkańców domu. Na chwilę obecną jest to jedyny tak dobrze zachowany przykład późnogotyckiego kaflarstwa w Stargardzie. Oryginalny kafel został przekazany Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie, zaś kopia znajduje się w pierwotnym miejscu - nad wejściem.
Obecnie w kamienicy znajduje się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego i zwiedzać ją można w godzinach pracy szkoły.