Inne

  • Dla niepełnosprawnych
  • Położenie:

    Ratusz znajduje się przy Rynku Staromiejskim, pomiędzy ulicami Kramarską i Kazimierza Wielkiego. Dojechać można do niego autobusem MZK wysiadając na przystanku Kazimierza Wielkiego-Ratusz.

Ratusz - symbol Stargardu często ukazywany na zdjęciach i pocztówkach z miasta. Jest to gotycki budynek wybudowany w 1250 roku i pierwotnie stanowił murowaną, parterową halę - dom kupca. Przez wiele lat użytkowany był przez handlarzy, ławników i samorządowców. Charakteryzują go ostrołukowe okna udekorowane blendami i maswerkowy szczyt zachodni. Zwieńczony jest dwuspadowym dachem. Budynek doznał znacznych zniszczeń podczas pożaru w 1540 r., odbudowany został w drugiej połowie XVI w. Podczas II wojny światowej natomiast zburzone zostało 80% konstrukcji, a odbudowa trwała do roku 1961. W 2000 r. frontowy szczyt zyskał zegar, zaś w tym samym roku ustanowiony został hejnał miejski, który codziennie odtwarzany jest z fasady frontowej o godz. 12:00. Ciekawostką jest, że stargardzki Ratusz, jako jedyny spośród pomorskich ratuszów, nie ma podcieni.

W 2013 roku Ratusz przeszedł całkowity remont z wymianą dachu, elewacji i stolarki okiennej oraz unowocześnieniem wnętrz. Obecnie znajduje się w nim siedziba Urzędu Miejskiego, zaś w piwnicach działa harcówka hufca Stargard oraz Piwnica Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Zwiedzanie Ratusza możliwe jest w godzinach pracy urzędu.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!