• Adres: Suchowska, 78-540 Kalisz Pomorski

Inne

  • Położenie:

    Kamień szlifierski znajduje się w Kaliszu Pomorskim, w powiecie drawskim. Usytuowany jest na północny-zachód miasta, w leśnej dolince, po wschodniej stronie drogi do Suchowa, ok. 700 m za tablicą z nazwą miasta. Prowadzi do niego ścieżka edukacyjno-ekologiczna o długości 2,6 km. Przystosowana jest zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Kopia kamienia szlifierskiego stoi przy budynku Urzędu Miejskiego w centrum Kalisza Pomorskiego.

W średniowiecznym Kaliszu Pomorskim działało ok. 300 zakładów sukienniczych. Majstrowie ostrzyli noże i nożyce właśnie na kamieniu szlifierskim. Jednak według legend służył on także do szlifowania charakterów ludzi. Ludzie natrętni, pyszni, o złych manierach powinni nauczyć się, że ich zachowanie jest niestosowne. Powinni zostać "oszlifowani". Do tego służył obrzęd, w czasie którego przyprowadzano osobnika na specjalny podest i "szlifowano" mu głowę. Wokół trwał ludowy festyn, przypominający studenckie otrzęsiny. Bawiono się i śpiewano.

Po II wojnie światowej kamień zaginął. Wraz z odejściem niemieckich osadników zapomniano także o tradycjach i obrzędach związanych z kamieniem. Odnaleziono go dopiero w 2003 roku podczas prac leśnych. Odrestaurowano go i ustawiono w lesie w pobliżu jeziora Młyńskiego. Obecnie można jedynie na nim "szlifować" wiedzę na temat kamienia i Kalisza Pomorskiego.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!