Inne

  • Położenie:

    80 km na południe od Szczecina, a 13 km od Chojny znajdziemy dużą wieś Przyjezierze. Z Chojny dojedziemy do miejscowości wybierając drogę wojewódzką nr 124. Po 12 km nad drogą będzie przebiegał przejazd kolejowy - 200 metrów za niewielkim tunelem skręcamy w lewo. Dzięki położeniu na północno-zachodnim krańcu jeziora Morzycko wieś ma charakter letniskowy.  

Od początku istnienia wsi była ona związana z pobliskim Moryniem – z powodu znajdującej się w Przyjezierzu przeprawy promowej. W XIV wieku wieś była własnością Nicolausa von Sacka z Rosnowa, w pierwszej połowie XV wieku Przyjezierze było w rękach rodu von Blocków, a od 1487 roku ponownie majątek należał do rodziny von Sacków. Pod koniec lat 20. XX wieku we wsi mieszkało prawie 300 osób – 163 z nich było związanych z folwarkiem.

Na terenie zabudowań pofolwarcznych odnajdziemy zabytkowy, XVIII-wieczny dwór. Budynek został wzniesiony w barokowo – klasycystycznym stylu z wysuniętym ryzalitem zwieńczonym tympanonem. Obiekt jest jednokondygnacyjny z wysokim strychem, nadającym się do zagospodarowania. Na parterze znajduje się 10 pomieszczeń – w tym sala balowa oraz korytarz z klatką schodową. Na piętrze odnajdziemy dwa pomieszczenia. Obiekt jest całkowicie podpiwniczony. Całkowita powierzchnia dworu to 600 m kw.

Dwór został wzniesiony z czerwonej cegły, na szczycie odnajdziemy mansardowy dach. W XIX wieku obiekt został przebudowany. Budynek jest otoczony parkiem krajobrazowym, który rozciąga się na powierzchni 3 ha. W ogrodzie odnajdziemy ciekawy drzewostan i aleję kasztanową.

Obecnie zabytek wymaga gruntownego remontu, brakuje stolarki okiennej, renowacji domaga się elewacja i dach. Budynek jest w rękach prywatnych, właściciel próbuje sprzedać dworek wraz z otaczającym go parkiem. Budowla została wpisana na listę zabytków w październiku 1957 roku.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!