Inne

  • Położenie:

    Kamień Pomorski położony jest 100 km na północ od Szczecina, na półwyspie wysuniętym w rozlewisko rzeki Dziwny, która tworzy Zalew Kamieński. Centrum miasta znajduje się w odległości 7 km od Morza Bałtyckiego. Ratusz znajduje się w samym centrum starego miasta. Plac Stary Rynek, na którym usytuowany jest Ratusz otaczają ulice: Bałtycka, Gryfitów, Strzelecka.

Najstarsza część ratusza datowana jest na XIII w. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W 2011 r., podczas prac archeologicznych, w jego okolicy znaleziono ślady bytności wikingów pochodzące z X w. Obecnie w budynku mieści się Urząd Miasta.

Ratusz w Kamieniu Pomorskim powstawał w kilku fazach, najstarsza jest zachodnia część budynku. Do budowy ratusza przystąpiono na przełomie XIII i XIV wieku, jednak dopiero w połowie XIV uzyskał kształt bryły, którą możemy oglądać obecnie. Początkowo jego podstawą był kwadrat, później rozbudowano go do podstawy prostokąta. Zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami fasada budynku była zwrócona na wschód. W XV wieku, w okresie późnego gotyku, budynek został wzbogacony o zdobienia i detale architektoniczne. Około 1600 roku powstał zachodni szczyt budynku z maswerkową dekoracją wykonaną z profilowanej cegły.
 
W XVIII wieku zmieniono wejście do budynku przenosząc je ze strony wschodniej na południową, wówczas zmieniono też okna na prostokątne. W 1837 roku część pierwszego piętra podzielono na dwie kondygnacje, w celu pozyskania nowych pomieszczeń. 90 lat później dokonano regotycyzacji budynku odsłaniając filary i arkady podcienia. W 1945 roku, w wyniku działań wojennych, budynek został prawie całkowicie zniszczony, pozostały jedynie mury obwodowe ze środkowym szczytem. Odbudowa Ratusza nastąpiła dopiero w latach 1965-1968, wówczas odwzorowano stan z XV wieku. Forma stylowa należy do okresu przejściowego w sztuce Pomorza Zachodniego, między gotykiem a renesansem. Ratusz jest wymurowany z cegły i częściowo otynkowany. Starsza, zachodnia część bryły w wątku wedyjskim, a wschodnia w gotyckim. W piwnicach i na parterze zachowały się gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe i kolebkowe. Ratusz jest najważniejszym budynkiem w dzielnicy staromiejskiej. Uwagę należy zwrócić na trójarkadowy podcień ze szczytem późnogotyckim od strony wschodniej, a także zachodni szczyt z maswerkową dekoracją, na zwieńczeniu którego umiejscowiono herb miasta. Na południowej ścianie zachowała się oryginalna kuna - dawne narzędzie kary, do którego przywiązywano skazańca z obrożą na szyi, zazwyczaj było to połączone z chłostą.
 
W 2011 roku, w wyniku prowadzonych prac archeologicznych, przed ratuszem odkryto fragmenty ceramiki i rękojeść noża wikingów z X wieku, które obecnie można oglądać w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Miejsce odkrycia wyeksponowano, można je obejrzeć pod specjalną kratą wraz z fragmentem XVI-wiecznego muru. O cennym odkryciu informuje znajdująca się obok tablica. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miasta.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!