Inne

  • Dla niepełnosprawnych
  • Położenie:

    Klasztor Ojców Franciszkanów znajduje się tuż obok kościoła pw. Matki Bożej Królowej Świata, widocznego z drogi, przy ul. Granicznej, nieopodal ronda, ok. 13,5 km na północny zachód od centrum Szczecina. Przed ogrodzeniem, otaczającym teren świątyni i klasztoru, znajduje się duży bezpłatny parking dla samochodów osobowych. W okolicy, przy przystanku Dobra Rondo zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej linii nr 105, 121 oraz 122 i 123.

Klasztor w Dobrej Szczecińskiej został erygowany 7 lipca 1989 r. Działalność duszpasterską zaczęli prowadzić tutaj franciszkanie z Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Gdańsku. Z czasem wzniesiono dom, który poświęcony w marcu 1992, stał się stałym miejscem przebywania wspólnoty zakonnej. Aktualnie franciszkanie opiekują się tutejszą parafią pw. Matki Bożej Królowej Świata, w której skład wchodzą miejscowości Dobra, Grzepnica i Płochocin. W parafii przebywają zakonnicy, którzy dbają o rozwój życia duchowego mieszkańców oferując nie tylko katechezę poprzez nabożeństwa, ale również różnego rodzaju spotkania, uczestnictwo we wspólnotach i ruchach kościelnych. Klasztor służy mieszkańcom parafii, ale również i przyjezdnym, za dom rekolekcyjny. Znajduje się tutaj jadalnia, sala konferencyjna oraz kaplica klasztorna. W budynku mieści się sześć pokoi, dla tych, którzy chcieliby skorzystać z dłuższego pobytu w ramach dni skupienia czy rekolekcji. Teren, na którym znajduje się klasztor i świątynia, jest ogrodzony niewysokim, kamiennym murem, w którym mieści się kamienno-ceglana, otynkowana brama z dosyć szerokim przejściem. Przy wejściu na teren kościoła stoi dzwonnica, a pomiędzy nią a bramą usytuowana została kamienna tablica upamiętniająca niemieckich mieszkańców Dobrej poległych w I wojnie światowej.  Franciszkanie dysponują pięknym zacisznym ogrodem, który służy modlitwie i spacerom. Wśród krzewów ozdobnych pod drewnianą konstrukcją stoi figurka Matki Bożej Niepokalanej.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!